Президентът Рросен Плевнеливе призна, че е притеснен от липсата на коалиционно споразумение между партиите, които подкрепят правителството.
„Това, което днес ме притеснява, е, че тази коалиция не подписа коалиционно споразумение. Управлението на Тройната имаше, а сега не знаем формулата и кой взима решения, каква е тежестта и механизмите“, коментира той по Нова телевизия.
Относно поредния критичен доклад на ЕК той заяви, че е крайно време „да се научим четем коректно, защото целта на доклада не е да посочи виновния, а проблема“.
„Необходимо е отговорно отношение от политическата класа, необходими са резултати, конкретен план как да подобрим, а не да се замерваме с поредния доклад и да политизираме. Какво ни казва ЕК, политиците да спрат да се месят в съдебната система, да оставят тя да работи по съвест и да отсъжда. „Назначенията са много важни в съдебната система, не трябва да има и капчица съмнение”, заяви президентът.
Според него сега политиците имат златния шанс с избора на главния съдебен инспектор и избора на председател на ВКС.
„Покажете в парламента, че можете да постигнете конституционно мнозинство в парламента, моля покажете промяна. Европейската комисия го написа, но и българският народ го желае”, призова той.
Държавният глава коментира още, че предизборната капания вече е започнала.
„Ако пак потънем във флашки, предизборни боричкания, ще е недостойно поведение към Брюксел и към българския народ, който е много проевропейски настроен“, заяви Плевнелиев.
Той беше категоричен, че няма да свика Консултативния съвет по национална сигурност заради скандалите с подслушванията, защото няма факти.
„КСНС няма да бъде викан, за да се изпокарат политическите лидери поради липсата на елементарни факти и обстоятелства, ако има скандали със подслушвания те трябва бъдат разнищени и да се носи отговорност“, настоя президентът.
Относно избора на депутата от ДПС Делян Пеевски за шеф на ДАНС, който доведе до масови протести, държавният глава призна, че не е знаел коя е кандидатурата.
„Знаех, че ще има промени в Закона за ДАНС и се съгласих председателя на агенцията да се избира от парламента“, обясни той и добави, че ако го попитат е най-голямата грешка за първите две години от мандата му би казал, че е това, че не е наложил вето на промените в закона.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БСК: Новият механизъм за минималната заплата ще даде предвидимост на бизнеса
Денев: Промени в лекарствената политика не трябва да рискуват достъпа до медикаменти
Теорията на Тръмп за световната сила е подложена на изпитание в Иран и Канада
Поевтиняването на петрола с 4% донесе оптимизъм на европейските фондови пазари
Унгарската централна банка намали основния си лихвен процент до 5,5%
Киев получи ракети за Patriot, директорът на ЦРУ е на необявена визита в Москва?*
Природозащитници извървяха 44 км пеша, за да спасят най-рядката патица в света
10-годишно момче се натъкна на неизвестен на науката паяк-вълк
Словакия осуети саботаж срещу завод за дронове
Съмнения за антракс в Ловешко вдигнаха на крак здравните власти
Рецепта за средиземноморска паста на фурна с тиквички и зеленчуци
ОФИЦИАЛНО: Ман Юнайтед се сдоби с още един халф
Експресно! Гришо върза „геврек“ на италианец в квалификациите на US Open
Каквото и да стане в Атина, този Левски вече спечели нещо по-важно
Сектор Г надъхва цесекарите с велик мач
ЦСКА окупира върха след битка с Лудогорец
ЦСКА с традиционен ход преди съдбоносната битка с ОФИ
Таро карта за 26 август, сряда – Рицар на мечовете
Почина певицата Доли Партън
А ако просто спрем да мислим за чистенето?
Дневен хороскоп за 26 август, сряда
Любовен хороскоп за септември 2026
Ангелската дата 25/8 носи положителни промени за 5 зодии
5 ранни неврологични признака на дефицит на витамин B12, които лесно се пропускат
Лекарствата по здравна каса поевтиняват, докато инфлацията у нас расте
Кърмене – ползите му са повече от хранене
Чуждо тяло в ухото или носа при децата – какво не трябва да правим?
Учени откриха ключ за рак на гърдата
Най-честите митове за горенето на мазнини
84-годишна шофьорка блъсна две деца, а 88-годишният ѝ мъж – разследващите полицаи
„Камчия“ е над 90% запълненване, други два язовира преливат
Затварят кораба-музей „Дръзки“ за посетители
Tърсят шеф за управление на отпадъците и контрола по чистотата във Варна
Дилър, пласирал два вида дрога на жена, продължава да търка наровете във варненския арест
Магнитни бури удрят Земята в следващите дни