Правителството да проведе информационна кампания за разясняване на приоритетите Споразумението за партньорство с Европейската комисия за периода 2014–2020 г. Това решение е взето единодушно на днешното заседание на Консултативния съвет по национална сигурност, но е с подписано с особено мнение от лидера на „Атака” Волен Сидеров.
След заседанието президентът Росен Плевнелиев обобщи становището на членовете на КНСН.
По думите му всички са били единодушни, че проектът на споразумението за партньорство с ЕК съответства на приетата през 2012 г. Национална програма за развитие на България до 2020 г., която е водещият стратегически документ, който определя целите на страната.
В нея са формулирани осем стратегически приоритета - подобряване на достъпа и на качеството на образованието, намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване, устойчиво регионално развитие, развитие на аграрния отрасъл и производство на продукти с висока добавена стойност, подкрепа на иновациите, укрепване на институционалната среда, енергийна сигурност и подобряване на транспортната, изреди президентът.
В споразумението те са сведени до формулировките образование, квалификация и заетост, което обуславя приобщаващ растеж, научни изследвания, иновации и инвестиции за интелигентен растеж, свързаност и зелена икономика за устойчив растеж, добро управление и достъп до качествени административни услуги.
„С постигане на целите заложени в националната програма и споразумението ще се осигури ускорен икономически растеж и повишаване на качеството на живот”, увери Плевнелиев.
По думите му оценката на КСНС е, че финансовите средства по партньорството ни с ЕС са важен допълнителен ресурс и затова е нужно прозрачно изразходване на тези средства.
Заради това членовете на съвета препоръчват на правителството да се отчита ежегодно за изпълнението на споразумението, както и че партиите и институциите трябва да работят за прозрачното, и при това на 100 процента, усвояване на европарите.
Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Иновациите и ивестициите са пътят към успеха на финансовите лидери през 2026 г.
Кафе капсули Долче Густо: как да изберете перфектния вкус за вашата кафе машина
Петролът поевтинява, Ирак подписа споразумение за износ по тръбопровод с Кюрдистан*
Иран удари Тел Авив с касетъчни бомби в отговор на убийството на Али Лариджани
Нараства интересът към тракторите за косене при поддръжката на големи зелени площи
Електрическите автомобили са спестили до 2,3 млн барела петрол на ден през 2025 г.
Намериха човешки череп и кости в изкуствено езеро на Халкидики
Защо огладняваме бързо и как да спрем този процес?
Гюров: Гласувайте на изборите, това е най-силната защита срещу купения вот
Как ескалацията в Близкия изток блокира въздушния трафик по света
Треньор на Лудогорец създаде фирма за... треньори
Търсят ли нов човек? ЦСКА реши за Занев
От Аталанта: Байерн ни размаза, но сега гоним перфектния мач
Артета: Арсенал имаше нужда от магията на Езе
Пеп след 1:5 от Реал: Всички искат да ме уволнят!
Лапорта смаза конкуренцията като световен шампион по бокс
Салата с пиле и аншоа
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
5 причини заради които трупате мазнини около талията
Нумерологична прогноза за 18 март
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Двама души са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие
Служебно: Отнеха трофея на Сенегал, а Мароко официално бе обявен за шампион на Африка по футбол
Труп изплава край Кораборемонтния завод във Варна
Виц на деня - 6 март
Днес отбелязваме Световния ден на мозъка
Мачовете по ТВ днес (18 март)
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята