Депутатите от ГЕРБ не са се регистрирали днес в НС, защото според тях няма проект на решение за референдум, който да се обсъжда.
Не ние сме отговорни за кворума в 42-то НС, подчерта Цецка Цачева. Тя обвини управляващите, че вчера, когато се избираха членове на Сметната палата със 7-годишен мандат, са „били любезни“ да направят кворум.
Цачева обаче изтъкна, че днес трябваше да разглеждат предложенията на президента за национален референдум за изборните правила и предложението на инициативния комитет, който събра подписка за това.
„Във вчерашния ден, когато се проведоха заседанията на Комисията по правни въпроси и Комисията по гражданско общество, не бе постигнат консенсус и на практика няма проект за решение, който тази сутрин да можеше да бъде обсъждан в пленарна зала. Обратно, членовете на Инициативния комитет бяха обругавани от членове на комисиите на парламента, което за нас е недопустимо“, отсече Цачева.
Тя потвърди, че от ГЕРБ са за произвеждането на референдум така, както въпросите са поставени от президента. Ние сме за пряка демокрация, хората на България да кажат какви трябва да бъдат новите изборни правила, за да бъде преодолян корпоративният вот и ниската избирателна активност, категорична е Цачева.
По думите й това трябва да се случи, но при липсата на възможност да работи 42-то НС е възможно само след консултации при президента в КСНС във вторник.
Групата на ГЕРБ ще участва в работата в пленарна зала по темите и въпросите, по които бъде постигнат консенсус при президента за работата до края на това НС, обяви тя.
Да говорим днес за авторитет на институция, на която от една година българските граждани искат оставката, е несериозно, подчерта Цачева.
Председателят на Инициативния комитет проф. Георги Близнашки каза, че комитетът е свършил своята работа и „имаме едно огромно постижение на нашето гражданско общество“, след като са налице над 463 000 подписа на български граждани с искане за референдум.
Смятаме, че референдум може и трябва да има така, както е предложен от президента, подчерта Близнашки.

Веселин Коларов: US Open може да постави рекорд от 100 млн. долара
"Двоен удар" по търговски център в Кривий Рих уби поне 14 души
Държавната платформа на Украйна за дарения набра почти 4 млрд. долара
Европейските фондови пазари прекъснаха най-дългата серия със загуби след септември 2023 г.
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на Английската централна банка?
Serdika Center и Paradise Center са донесли печалба от почти 26 млн. евро на NEPI Rockcastle
Големи успехи за 5 зодии на 22 август 2026
Полицейски кучета спипаха българин в Италия с над 85 килограма наркотици
Полиция и жандармерия блокираха заведението със заглушителя в "Драгалевци" (+СНИМКИ)
България обсъди със САЩ възможностите за F-16 втора употреба
Мощният заглушител е бил в заведение в столичния "Драгалевци" (СНИМКИ)
Интер взе национал на Англия за 30 млн. евро
Роналдо заби първи гол след сватбата с Джорджина
Алегри: Интер? Фаворитите са осем отбора
Локо ГО триумфира в дербито и нанесе първа загуба на лидера Етър ВТ
Милан остави зад борда Нкунку, Томори и Фофана
Шатхьор ще домакинства на стадиона на английски гранд в Шампионска лига
Дневен хороскоп за 22 август, събота
Популярният менталист Lior Suchard се завръща в България
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Тирамису с йогурт
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва