Категорично към края на годината България ще загуби средства по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), като най-вероятно загубата ще е в рамките на 53 - 93 млн. евро. Това каза агроминистърът Васил Грудев на пресконференция с вицепремиера Илияна Цанова за усвояването на еврофондовете.
Грудев посочи, че ситуацията с Програмата за селските райони е изключително тревожна. "През 2014 г. по нея трябва да бъдат усвоени 397 млн. евро по правилото n+2. Към момента изоставаме стремглаво с изпълнението. Заявените суми към ЕК са 52 млн. евро, а останалите трябва да бъдат разплатени до края на годината“, обясни министърът.
Той за пореден път коментира, че работата на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) през последните 9 месеца на практика е била спряна. „В момента дори да включим на шеста скорост, много е трудно да направим нещо изключително, така че да няма загуба на средства“, коментира той.„Когато държим приключили проекти на диванчетата във Фонд „Земеделие“, когато общините чакат по осем месеца да се съгласуват анекси към договорите, за да стартират изпълнение, няма как проектите да бъдат реализирани до края на годината“, заяви Грудев.
Той допълни, че при встъпването му в длъжност във Фонда е имало неразгледани заявки за плащане за 130 млн. лв. по ПРСР. По думите му тези заявки ще бъдат обработени бързо.
Грудев обеща още експресно да бъдат изплатени средствата за агроекология и за необлагодетелстваните райони, където си е поставил за цел да бъдат разплатени 150 млн. евро.
Имало проблем и с проектите по трета ос на програмата (за качество на живот в селските райони и разнообразяване на икономиката), където 2000 договора не са разписани. Тъй като срокът за това е изтекъл, те трябва сега да бъдат преоценени. Вече е подготвена необходимата промяна в наредбите, каза Грудев.
„Това е пример как в момента, в който колелото не се върти няколко месеца, се стига до пълна катастрофа. Проектите ще бъдат разгледани, но въпросът е кога ще бъдат изпълнени“, заяви той. И допълни, че ще се опита да убеди еврокомисаря по земеделие за дерогация до септември – октомври 2015 г.
Грудев коментира още един проблем. Той припомни, че Разплащателната агенция от 16 октомври 2013 г. няма сертифициращ орган – одитор, който да завери изплатени 1,65 млрд. лв., в случая за директни субсидии. Към момента има три провалени обществени поръчки за избор на одитор.
За програма „Рибарство“ той отчете, че заради бавни изпълнение и плащания до края на годината вероятно ще загубим между 4 и 5 млн. евро.
По темата за руското ембарго агроминистърът припомни, че до няколко дни въпросът ще бъде обсъден на извънредна среща на земеделските министри от ЕС.
България ще иска подкрепа за преките щети за фермерите, които са между 5 и 10 млн. лв. Ще се иска и подкрепа за очакваните косвени щети за производителите на плодове и зеленчуци.
„Има опасност нереализираната стока от ЕС да залее българския пазар. Ще изработим определени наредби и схеми, по които ще компенсираме земеделските производители за нереализиране на продукцията заради ниските цени“, каза Грудев.
Той предлага да има допълнителен мониторинг на пазара – там, където има драстичен спад на цената на определени продукти, да се дава и обезщетение за разлика в цените.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политиката на Тръмп по депортация застрашава селските региони
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Кадър на деня за 5 юли
AI компаниите се борят за властта на правителствата
Москва дава рекордни субсидии на петролните компании, докато рафинериите им горят
Китайските автомобилни марки отиват в Канада като подготовка за навлизане в САЩ
Хороскоп за 6 юли 2026 г.: Важни решения и ново начало за зодиите
Вселената има изпит за 3 зодии през седмицата 6 - 12 юли
Недостиг на спешни медици: 378 са свободните места в "Бърза помощ"
Детектор в Япония улови "ехото" от раждането на Вселената
Спортът по телевизията днес, 6 юли
Официално: Нюкасъл купи крило от Бундеслигата
Мачовете по телевизията днес, 6 юли
От Мерцедес поеха вината за отпадането на Кими
Сензацията е факт! Холанд изрита Бразилия от Мондиала за исторически ¼-финал за Норвегия
ПО МИНУТИ: Бразилия - Норвегия 1:2
Сочно телешко със сладък картоф – протеинова вечеря
Мощен портал на 7/7 отключва късмета на 3 зодии
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Дневен хороскоп за 6 юли, понеделник
Поверия за ангелската дата 7/7
Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство