АБВ обвини финансовия министър Владислав Горанов, че с предложението си за нов заем изправя ултимативно парламента до стената и го вижда само като корпус за бързо реагиране. Според партията на Георги Първанов тези ултиматуми ерозират основите на партньорството между партиите зад кабинета.
АБВ отправи критиките си след среща с президента Росен Плевнелиев.Тя беше първата от поредицата консултации, които държавният глава традиционно прави веднъж годишно с партиите в Народното събрание. По време на разговорите АБВ и президентът са обсъдили промяна в Конституцията заради съдебната реформа и заради увеличаване на президентските правомощия, националната сигурност, енергийната система и други.
Формацията на Първанов застана и зад искането на президента за изборен референдум с местния вот.
„Проблемът с дълга не е в Бойко Борисов, а във финансовия министър Владислав Горанов, който за втори път изправя парламента ултимативно до стената с искания за 24 часа да се решат сериозни въпроси, които трябва да са обект на обсъждане между парламентарните групи“, каза шефът на групата на АБВ Борислав Борисов след срещата с президента.
Според него е ясно, че липсва взаимодействие между член на кабинета и парламента.
"Тези ултимативни изисквания ерозират основите на доброто партньорство между партиите, подкрепящи правителството“, каза депутатът.
От АБВ обясниха, че по време на срещата са поставили отново на дневен ред искането си за увеличаване на президентските правомощия. От формацията обаче не уточниха какво е било мнението на държавния глава по темата.
Партията на Георги Първанов обяви и че подкрепя и трите пункта от искането на президента за изборен референдум – електронен вот, задължително гласуване и мажоритарни избори. Борисов обясни, че вероятно в началото електронното гласуване трябва да бъде машинно, но че идеята е да се върви напълно към електронния вот. Мажоритарният избор пък според АБВ трябва да е 50 процента мажоритарен, 50 процента пропорционален с преференции.
По време на разговорите с държавния глава АБВ са настояли за включването на три теми за обсъждане в някои от следващите заседания на Консултативния съвет по национална сигурност при държавния глава. Първата е мястото на България след началото на започващия мирен процес в Украйна.
„Трябва да бъде преразгледано отношението към санкциите срещу Русия и да се обсъдят мерки за развитие на икономическото сътрудничество на България с Украйна и Русия“, каза Борисов.
Той обясни, че като страна член на ЕС и НАТО България не може самостоятелно да взима решения на тази плоскост. „Затова говорим за активизиране на ролята на България в участието в утвърждаването на мирния процес“, обясни депутатът.
Второто предложение за тема на КСНС е енергийната стратегия и възобновяването на спрените енергийни проекти, с които България отново да добие енергийна мощ, и проблемът с демографската криза.

Оптимизмът владее Wall Street в дебюта на Alphabet в рамките на Dow
Кадър на деня за 29 юни
Maersk повиши перспективите си заради по-силното от очакваното търсене на контейнери
Фондовете с инвестиции на гранични пазари ще отворят портфейлите си за български акции
ЕС вероятно ще започне зимата с най-ниското ниво на резервите от газ от 15 години
Лагард: Европа става по-устойчива на икономически сътресения
Хороскоп за 30 юни 2026 г.: Финансови възможности и прилив на мотивация за някои зодии
Манифестиране преди сън: Популярният онлайн метод да сбъднем мечтите си
Shadow AI: Технологичната заплаха, която тихомълком превзема бизнеса
Рецепта за картофена салата с песто и авокадо
3 вредни детски навика и последиците за денталното здраве
АПИ обяви промяна по пътищата заради жегите и размекването на асфалта
Спортът по телевизията днес, 30 юни
Мачовете по телевизията днес, 30 юни
Парагвай шокира Бундестима с дузпи
Германия - Парагвай 1:1 (4:5 след дузпи), Парагвай шокира Бундестима
Левски реши най-големия си проблем! Шампионите взеха шести нов футболист
Левски е на крачка от още един мечтан трансфер
Вкусно гаспачо: лятна супа за отслабване
Защо жените над 40 трябва да тренират с тежести
Орлин Павлов се завръща към клубното звучене с новия си сингъл „САМ“
Дневен хороскоп за 30 юни, вторник
10 гръцки рецепти, от които ще си оближете пръстите
Пълнолуние в Козирог на 30 юни: Какво да очаква всяка зодия
Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Варна бе домакин на Държавното първенство по стрелба с лък за незрящи
Откриха генетична мутация, която може да удължи живота
Калисто: Луната, която може да се превърне в бъдеща база на НАСА
„Изгубеният град“: Може ли подводна планина да разкрие тайната за произхода на живота?
Учени предлагат: Гигантски огнени торнада да почистват нефтени разливи в океана
НАСА разработва технология за презареждане в орбита за мисии в далечния космос
Китайската космическа станция прелетя над Луната: Илюзия или реалност? (снимки)