Български компании ще имат възможността да строят метрото в монголската столица Улан Батор. В азиатската държава искат да се възползват от родния опит за изграждане на столичния метрополитен.
"Можем да се научим от България как да построим подобно съоръжение качествено, бързо и евтино", заяви монголският президент Цахиагийн Егебелдорж след срещата си на четири очи с родния държавен глава Росен Плевнелиев.
С родното ноу хау кметът на Улан Батор ще се запознае скоро на посещението си в София. Двамата президенти са обсъдили и възможността за създаване на джойнт- венчърни дружества за общо производство, обясни Плевнелиев. Двете страни могат да изнасят стоки за Европейския съюз, допълни монголският държавен глава.
"Ще покажем, че гледаме не само назад, но и напред - ще набележим ясна програма за действие, ще подпишем друстранни документи и ще търсим задълбочаване на сътрудничеството в областта на земеделието и производството на храни, фармацията, минното дело, информационните и комуникационните технологии, образователния и културния обмен, науката. Ще срещнем бизнеса от двете страни и искаме не само да дойдем в Монголия, но и да останем и да изпълним качествени проекти", заяви българският държавен глава.
Двамата президенти са обсъдили и потенциала за производство и реализация на българска специална продукция в отбранителния сектор.
Българският президент бе посрещнат в монголската столица с безпрецедентни мерки за сигурност, които се прилагат само при посещенията на руския президент Владимир Путин и на китайския председател на Народната република. Преди срещата си с монголския президент Плевнелиев бе посрещнат официално пред Правителствения комплекс в Улан Батор от държавниците и гвардейци.
Сред военните имаше и конници, облечени в традиционна монголска военна униформа, типична за времето на Чингиз хан. Духовият оркестър на гвардейците пък посрещна президента, свирейки химна на България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Anthropic и OpenAI търсят да наемат експерти по оръжия и взривни вещества
Dow спада с 200 пункта след новите данни за инфлацията и в очакване на решението на Фед*
С. Кацарова: Здравните осигуровки трябва да дават възможност за балнеолечение
УЗФ и СБУ организират 6-та национална конференция за повишаване на квалификацията на учителите
Производствените цени в САЩ бележат скок през февруари
Китай се готви да използва огромните си запаси от петрол заради кризата с Иран
УЗФ и СБУ организират 6-а национална научно-приложна конференция за повишаване на квалификацията на учителите
Депутатите приеха окончателно на второ четене удължителния закон за бюджета
Новият букмейкър Бетвам с впечатляваща гама от предложения
Семейството на загиналия 15-годишен край Околчица: Няма следи от сексуално посегателство
Йотова: Окуражаващи са стъпките на правителството срещу купуването на гласове
НАЗ бие тревога: Опасен слънчоглед от Аржентина може да стигне до трапезата ни
Пачки в Левски? Европейски лидер пожела Светльо Вуцов!
Левски очаква голяма новина
Мачовете по телевизията днес, 18 март
Левски лети към титлата: Веласкес готви изненада за Черно море
Вечното дерби наближава! Размяна на звезди между Левски и ЦСКА
ОФИЦИАЛНО: Ето кога е Вечното дерби ЦСКА – Левски
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Duran Duran с концерт в София на 1 юли 2026 година
Спират за кратко движението по част от основен варненски булевард на 26 март
УЗФ и СБУ организират 6-та национална научно-приложна конференция за повишаване на квалификацията на учителите
Betvam стартира ударно със залози за футбол и бойни спортове
Шапът приближава България, БАБХ прави кризисен щаб
Шефът на ВиК: Варна може да остане без вода
Агресия: Нападнаха шофьор на градския транспорт
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу