Социологът Живко Георгиев обяви пред Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR, че не вижда наченки за инициирането на предсрочни парламентарни избори у нас.
"Не виждам някакви особени иновации, които могат да се случат. Навярно по-малко политически субекти биха прескочили бариерата, тъй като наистина всички други, освен ГЕРБ, са в много неясна ситуация. Не знам дали Борисов има изгода от нови избори, защото му е много изгодно в настоящата ситуация", коментира Георгиев.
Нено Димов от Института за дясна политика пък обяви, че моментът не е добър не само за ГЕРБ, а и за държавата да има предсрочни парламентарни избори.
ДОСТ и ДПС
Само по учредяването на един политически субект трудно може да се гадае за неговите перспективи, настоя Живко Георгиев.
Според него има предпоставки новата партия да се намеси в развитието на процесите на този сегмент от електоралното пространство, но каква ще бъде съдбата му зависи от няколко фактора - от кондициите на неговия опонент ДПС; от степента, в която новата партия ще бъде свързана, подпомагана. протежирана от Турската държава; как ще се развият взаимоотношенията между новата партия и предшестващ опит да се разцепи този електорат.
"Сигурно ще има позиции в Кърджалийско. Сигурно има механизъм да получи и част от изселническия вот, но това, което знам от досегашния си опит е, че изселническият вот в Турция не е подвластен на партията на Ердоган и магията й. Нашите изселници са в опозиционно настроение, което затруднява ДОСТ допълнително", прогнозира Георгиев.
Повече от ясно е, че ДОСТ ще получи финансова подкрепа от Турция, коментира от своя страна и Нено Димов от Института за дясна политика. Според него обаче само изселническия вот няма да е достатъчен за успеха на ДОСТ.
"Няма как само с него да преминат 4% бариера при положение, че това е било действително успех за тях и към днешна дата аз лично не смятам, че имат достатъчно основание да се надяват, но това е към днешна дата. Да не забравяме, че само след по-малко от месец предстои Конгреса на ДПС. Тоест ще има едно сериозно състезание и може би то ще бъде първото много сериозно състезание, което ДПС ще има на свой терен. Няколко опита преди това не доведоха до сериозно разцепление или оттегляне. Това може да даде, но не е ясно дали ще даде. Зависи от реакциите на ръководството на ДПС и от развитието на ДОСТ", коментира Димов.
Трябва да се има предвид, че досега председател на ДПС не е правил алтернативен проект, добави Димов. За него обаче има един съществен проблем и това е всъщност, "че г-н Местан беше назначен за председател с определени задачи, с които той се провали в ДПС - не успя да изчисти образа на ДПС, не можа да ги подготви да влязат във властта през парадния вход, той не успя и да се справи с това, че има прекалено голям капацитет да се справи с предизвикателства от голям калибър".
"Все пак това не означава, че когато действа самостоятелно, защото не трябва да забравяме, че тогава имаше шапка, един почетен председател, който го е ограничавал до известна степен. Може сега да развие своя потенциал", посочи още той.
Какво още казаха Живко Георгиев и Нено Димов за партийте чуйте във видеото на Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

ЕС ще снижи прогнозите си за растеж в очакване на стагфлационен шок
Денят за акции на БФБ ще се проведе на 10 юни
Ще постигнат ли компромис в търговската война САЩ и Китай?
Заплахите на Доналд Тръмп към Иран насърчиха европейската фондова търговия
Купувачите на жилища у нас сключват сделки след повече огледи, договарянето на цените расте
Г. Попов: „Справедливи цени“ не е икономическо, а философско понятие
Ген. Ралчев: Не е сериозно да се работи с временни ръководители в службите
Държава на обещанията: Ще се промени ли МВР наистина?
МОСВ: Значимите язовири са пълни на близо 80%
Централна емисия
Централна емисия
Де Дзерби предупреди Тотнъм
Кюрасао дебютира на Световно първенство с плеяда играчи от Нидерландия
Веласкес превърна Левски в машина за победи! Шампионът намери безценния си треньор
Огромна промяна в голям български клуб!
Сираков с ключов ход за лидер на Левски
Ромарио не се спира, заби сърфистка + СНИМКИ
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Над 1000 деца и родители посетиха Day Off: Family Time
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Боксьорите на Черно море с два бронза в Плевен
Транспортираха с хеликоптер 14-годишна родилка в тежко състояние
Условна за варненец, откраднал колелото на свой приятел
Фехтовачите на Черно море грабнаха седем медала в София
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия