Антикорупционният закон стана поредния препъни камък в отношенията между част от реформаторите и патриотите.
Димитър Делчев от партията на вицепремиера в оставка Меглена Кунева, която е автор на закона, ДБГ, обвини ПФ, че е част от корупционното мнозинство, защото представителите на коалицията в правната комисия са отхвърлили предложението законът да влезе в програмата й и да бъде обсъден на второ четене, за да стане факт.
Антикорупционният закон, сочен като основен приоритет за Реформаторския блок при коалиционното им управление с ГЕРБ, в сряда окончателно е отпаднал от програмата на парламента.
ДПС, БСП и Патриотичния фронт са предложили да не гласуват проекта на второ четене в правна комисия, която трябва да внесе своя доклад в пленарната зала заради малкото оставащо работно време на 43-ото Народно събрание.
Това пък според Димитър Делчев означава, че явно те се страхуват от борбата с корупцията. Въпреки това той отказа да обвърже подкрепата, която получиха реформаторите от патриотите за съставяне на кабинет.
Съпредседателят на ПФ Валери Симеонов пък декларира, че неговите депутати винаги са отворени за разумен диалог, но дали ще има правителството на реформаторите в крайна сметка зависи от ГЕРБ. А за антикорупционния закон той обясни, че би било опасно да се приеме сега.
Според него не можело в последния момент, на коляно, да се одобряват текстове, които могат да доведат до репресия и тоталитаризъм под някаква форма уж заради борбата с корупцията.
Законопроектът "Кунева" прокарваше създаването на Национално бюро "Антикорупция", което да обединява в себе си част от Сметната палата, БОРКОР, Комисията за конфискация на незаконно придобито имущество и Комисията за противодействие на конфликта на интереси.
Преди да влезе за повторно обсъждане в парламента, след като бе бламиран от мнозинството през миналата година, редактираният вариант на закона отнесе множество критики, че е пълен с неясноти, които са предпоставка за "произвол, популизъм и политически атаки".
Едно от основните опасения беше, че с въвеждането на анонимни сигнали срещу държавници и политици като възможност за развихряне на "лов на вещици".
В крайна сметка парламентът все пак прие на първо четене законопроекта, след като от РБ поставиха ултиматум на ГЕРБ, че ще оттеглят подкрепата си към правителството. След загубата на президентските избори на ГЕРБ обаче премиерът Бойко Борисов хвърли оставка и сложи край на коалицията с РБ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street не повярва на уверенията за прогрес в преговорите между САЩ и Иран
ВЕИ и френските ядрени централи засега удържат поскъпването на тока в Европа
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Рецепта за паста с телешко месо
Тези 3 зодии винаги намират изход от всяка ситуация
Как шумът от трафика разрушава живота на животните?
Късна емисия
Рецепта от тефтера на баба: Телешко варено
Валенсия надви Олимпиакос след голяма драма в Евролигата
Черно море разби Левски
Лукаку аут за Белгия
Лехечка срази Фриц в Маями
Джорджия Стийл
Пуска ли го без пари? Ливърпул с новина за Салах
Таро карта за 25 март, сряда
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
България, Румъния и Хърватия с най-висока смъртност по пътищата в ЕС
Няма българи за работа по хотелите, дават по 1500 евро заплата на непалци, индийци, киргизи и узбеци
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога