Започва седмицата на голямата рокада. След броени дни от сградата на президентската институция ще си тръгнат Росен Плевнелиев и Маргарита Попова. В техните столове ще седнат Румен Радев и Илияна Йотова, които българите избраха за новата президентска двойка на България.
През тази ударна за политиката седмица най-напред Румен Радев ще се закълне пред Народното събрание. Това ще стане още в четвъртък, 19 януари, а след това официално ще встъпи в длъжност, припомня “24 часа“.
Церемонията по предаването на президентския пост ще се състои на 22 януари, неделя пред Паметника на Незнайния воин.
"Заклевам се в името на Република България да спазвам конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се", гласи президентската клетва.
По традиция на тържествената церемония в парламента присъства патриархът, от когото се очаква да благослови президентската двойка Радев - Илияна Йотова.
Премиерът в оставка Бойко Борисов вече обяви, че ще отиде както в парламента в четвъртък, така и в неделя на площад "Ал. Невски". Гвоздеят на церемонията в Народното събрание е голяма програмна реч, в която Радев ще обяви приоритетите на своя президентски мандат.
На 22 януари, неделя, с ритуал пред Паметника на Незнайния воин генералът ще приеме поста от досегашния държавен глава Росен Плевнелиев.
Предвидена е прощална реч, в която Плевнелиев ще отчете постиженията на своя мандат.
След това за последно ще приеме строя на почетната гвардейска част. Гвардейският духов оркестър ще изпълни химна на България, по време на което ще прозвучат 21 артилерийски салюта по повод смяната на върховния главнокомандващ.
Реч ще държи и Румен Радев, в която отново ще заяви своите основни приоритети, вече изложени пред Народното събрание.
Програмата предвижда двамата президенти да положат венец на Паметника на Незнайния воин и с едноминутно мълчание да отдадат почит пред паметта на загиналите за свободата на България.
Преди 5 г. след ритуала старият президент Георги Първанов и новият Росен Плевнелиев отидоха в храма "Св. Александър Невски", където запалиха свещ. Предполага се, че сега това ще направят и Плевнелиев, и Радев.
Освен това в храма ще бъде отслужен тържествен молебен в чест на встъпването в длъжност на новия държавен глава.
Заедно с премиера Борисов на площада ще бъдат и председателят на Народното събрание Цецка Цачева, вицепремиери и министри от кабинета в оставка, както и депутати от различни парламентарни групи, чужди посланици и военни аташета.
От площада церемонията ще се пренесе на "Дондуков" 2 в сградата на президентската администрация. В официалната Гербова зала Плевнелиев и Радев ще си направят протоколни снимки, а по-късно в т.нар. Зелена зала двамата ще имат среща на 4 очи
Плевнелиев вече обяви, че ще използва случая да разговаря със своя приемник по казуса с полуостров Крим.
В същото време вицепрезидентът Маргарита Попова ще заведе приемничката си Илияна Йотова до нейния кабинет. Двете дами също ще имат среща тет-а-тет. Накрая новата президентска двойка ще изпрати старата до изхода на "Дондуков" 2.
След 5 г. пауза в новата президентска администрация най-вероятно ще бъде обзаведен кабинет за първата дама Десислава Генчева. На “Дондуков” това не е прецедент, свои кабинети там имаха Зорка Първанова и Антонина Стоянова.
Ден след като поеме поста, новият президент Румен Радев ще стартира политически консултации за съставяне на служебен кабинет. Той ще покани на "Дондуков" лидерите на парламентарните партии. После се очаква още до края на седмицата да обяви служебния кабинет.
Със сигурност част от поканените в президентския му екип ще поемат временно ресори в изпълнителната власт, потвърдиха хора до генерала.
Сред хората, с които Радев води усилени разговори за постове в служебния кабинет, няма членове на БСП, твърдят отлично запознати.
Засега е сигурно, че Деница Златева, международник от "Позитано" 20, която бе плътно до Радев по време на кампанията, ще е негов секретар по външната политика.
Също с международен ресор на "Дондуков" 2 се чака да влезе бившият ни посланик в Москва Пламен Грозданов, но по-вероятно е той да е само съветник. Като изпълнителен директор на "Произведено в България" обаче някои го сочат за вероятен икономически министър.
Секретар или съветник по въпросите на отбраната ще е о.з. полк. Илия Милушев - бивш военен пилот, доверен приятел на Радев.
Все още най-сериозен кандидат за премиер е проф. Огнян Герджиков, бивш председател на Народното събрание. За вицепремиер и министър на правосъдието се спряга името на вицепрезидента Маргарита Попова, която не е потвърдила, но не е отрекла номинацията.
Според запознати Радев има поне по двама кандидати за всеки министерски пост. Най-сигурният министър е Кирил Ананиев, извоювал си името на пръв бюджетар на републиката. Той е зам.-министър на финансите вече четвърти мандат.
За външното министерство най-коментираното име е на Любомир Кючуков. Бившият зам.-министър сега е шеф на Института за икономика и международни отношения.
Сред по-интересните нови имена било това на Мартин Захариев за туризма. Илко Семерджиев пък се сочи за здравен министър.
Двама Ивановци са харесани за земеделието - проф. Иван Станков, служебен министър и в кабинета на Марин Райков, сега депутат от АБВ, и ректорът на Тракийския университет проф. Иван Въшин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Wall Street не повярва на уверенията за прогрес в преговорите между САЩ и Иран
ВЕИ и френските ядрени централи засега удържат поскъпването на тока в Европа
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Рецепта за паста с телешко месо
Тези 3 зодии винаги намират изход от всяка ситуация
Как шумът от трафика разрушава живота на животните?
Късна емисия
Рецепта от тефтера на баба: Телешко варено
Люис Хамилтън очаква още силни представяния
Световното по снукър остава в "Крусибъл" още дълго време
Валенсия надви Олимпиакос след голяма драма в Евролигата
Черно море разби Левски
Лукаку аут за Белгия
Лехечка срази Фриц в Маями
Таро карта за 25 март, сряда
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
България, Румъния и Хърватия с най-висока смъртност по пътищата в ЕС
Няма българи за работа по хотелите, дават по 1500 евро заплата на непалци, индийци, киргизи и узбеци
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога