Няма масово подслушване на политици, магистрати, журналисти, кълнат се главният прокурор Сотир Цацаров, шефът на ДАТО Цветан Китов и шефът на ДАНС Димитър Георгиев, въпреки че директорът на Националното бюро за контрол над СРС-тата Бойко Рашков настоя, че политици са станали жертва на неправомерно използване на "бръмбъри".
Спорът стана по време на обсъждането на доклада на Бюрото за 2016 г., който парламентът прие.
МВР шефът Валентин Радев, чийто подчинени са най-големите заявители за използването на СРС, също увери, че никога не се използват неправомерно.
"Ние искаме СРС само за тежки умишлени престъпления и не делим хората на политици, журналисти, магистрати, съответният съд ги разрешава и статистиката сочи, че 70% от заявленията са одобрени, а останалите 30 на сто не са. Според колегите, които заявяват СРС-тата, ефективността от тях е около 20%", отчете той.
Сотир Цацаров пък се оплака от упреците на Рашков, защото излизало, че само Бюрото спазвало закона и се борило с безобразията на всички останали.
"Има ли съдебен акт за използване на СРС от съдия, той е задължителен за всички и Бюрото няма право да ревизира със свои актове съдебни, няма масово подслушване на журналисти, на магистрати, политици", настоя главният прокурор.
Според него твърденията, че 10% от всички СРС-та касаят журналисти, политици и магистрати са дълбоко неверни. Той допълни, че най-много са разрешенията от спецсъда, защото той се занимана с престъпни групи, а телефонните измами влизали в тази графа, защото и тези мошеници влизали в структурите на организирани престъпни групи.
След него и шефът на ДАНС отрече да са използвани "бръмбъри" без нужда. Той обаче призова да се изчисти най-ефективно законодателство, за да няма такива съмнения.
Георгиев обясни, че ДАНС има различни гледни точки с Националното бюро за контрол на СРС по отношение на случаи, свързани с прилагането на Закона за СРС.
Шефът на Държавната агенция "Технически операции", която е спецорганът, който прилага СРС-тата, Цветан Китов отсече, че "бръмбарите" се използват стриктно и само според закона.
Бойко Рашков обаче не им остана длъжен и се оплака, че има три случая на отказ бюрото да се запознае с материалите на ДАНС, изготвени по тези искания за "един много известен човек".
"Той не е в залата, но един друг е в залата", допълни Рашков.
"Имаме случаи на политици, наблюдавани със СРС-та и това се знае и вие го знаете", скочи той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Митата на Тръмп предизвикват бум на производството в... Китай
S&P 500 затвори почти без промяна в очакване на решението на Фед за лихвите*
Stellantis ще работи с естонски стартъп за внедряване на автономни коли в Европа
Защо се очаква цените на батериите да паднат отново през 2026 г.?
Капитан Калчев: България не реагира адекватно в ситуацията с танкера "Кайрос"
Макрон призова за преразглеждане на подхода на ЕЦБ към паричната политика
Сметната палата сезира кметове: Партии незаконно ползват общински имоти
Шести вот на недоверие към кабинета "Желязков" преди големия протест довечера
Пазаруването в Гърция става лукс: Инфлацията се покачва преди празниците
Левски си спомни за славен бой по Аякс
С правилна работа ЦСКА ще стигне нужното ниво
Лудогорец с невиждано "зимно" пропадане
ЦСКА се избистри в главата на Христо Янев
Алекс Николов прегази франсета в Шампионската лига
Столът на Чаби се клати: Реал посреща Ман Сити в горещ сблъсък
3 неща, които могат да се случат на 12/12
Таро карта за 10 декември, сряда
Дневен хороскоп за 10 декември, сряда
Златен петък: Пари и късмет за 3 зодии на 12 декември
Кога кашлицата трябва да ни притеснява?
Fibank представи традиционния си благотворителен календар в подкрепа на художествената гимнастика
Честваме паметта на светите мъченици Мина, Ермоген и Евграф
Ливърпул с драматичен успех срещу Интер в Шампионската лига
България е сред водещите държави в света по връзка с природата
Зеленски иска актуализиран план за мир с Русия до 10 декември
Младеж пусна кадри как се вози на покрива на автобус в София
Радев проговори дали и кога може да създаде партия
Астроном от НАСА с научни доказателства за произхода на Коледната звезда
Китай бързо настига САЩ в научните постижения
Температури до -98°C: Къде се намира най-студеното място на Земята
Под Гренландия са засечени температурни аномалии
Телескопът XRISM е открил хлор и калий в останките от свръхнова
Нови впечатляващи изображения на 3I/ATLAS: На 19 декември кометата ще приближи Земята