След двучасови дебати парламентът гласува на първо четене държавния бюджет за 2019 г. В него са заложени повече средства за образование, отбрана, социална политика и увеличаване на доходите.
Според финансовия министър Владислав Горанов бюджетът не е предизборен, както твърдят от опозицията. Той посочи и че през 2019 се предвиждат с 900 млн. повече за социални разходи."Бюджетът за 2019 година не е предизборен. Работим върху предизборния си бюджет, но ще го разглеждаме в края на 2020 година. Изборите ще бъдат през 2021 година", отсече той.
Червената шефка Корнелия Нинова обаче смята, че бюджетът не е социален, защото не решава проблемите с неравенствата, бедността и демографската криза.
"Това е бюджет на застоя в икономиката, бюджет на безпътицата. Той е само за оцеляване на правителството, мехлем за политическия и икномическия елит", настоя соцлидерката.
Тя добави и че се увеличава неравенството между политическия елит и народа.
"Минималната заплата ще се повиши с 50 лева, на администрацията с 10%. А с колко ще се увеличат заплатите на премиер, министри, депутати, омбудсман? Когато на работещите се вдига заплатата, се търси производителност, а на политиците се вдига автоматично!", настоя тя.
Соцдепутатът Румен Гечев пък посочи, че се предвижда по-нисък икономически ръст през идните години, с което се признава, че конкурентоспособността на икономиката ни ще намалява при тази фискална политика.
"Бюджетът е голям. И "Титаник" беше голям, но потъна. Тъй че слагайте си спасителните жилетки и плувайте към предсрочни избори!", каза той.
Според ДПС пък бюджетът не подкрепя икономическия растеж и е нереална прогнозата за инфлацията.
"От няколко години има ръст на икономиката. Внимателният анализ обаче показва, че той не се дължи на правителствени политики, а на увеличено потребление. А то е вследствие на трасфери от бълагрите, които работят в чужбина", коментира Йордан Цонев от ДПС.
В бюджета за 2019 г. се предвижда растежът на БВП да се повиши до 3,7% през 2019 г. и да се задържи на ниво от 3,5% в периода 2020-2021.
Безработицата се очаква да се понижи до 4,8% за 2019 г., а нивото на заетостта ще запази темпа си на повишение от предходната година. Прогнозата за средногодишна инфлация е 3%.
Според законопроекта приходите ще бъдат 43,8 млрд. лв. или с близо 6 млрд. повече спрямо текущата година, а разходите ще достигнат 44,45 млрд. лв.
Очаква се дефицит в края на 2019 г. в размер на 0,5% от БВП или около 600 млн. лв.
В сферата на социалната политика са предвидени 40,4 млн. лв. допълнително за всяка година от прогнозния период за целеви помощи за отопление, 150 млн. лв. за хората с увреждания, 7 млн. лв. за новия вид месечна помощ за деца без право на наследствена пенсия от починал родител.
Минималната заплата скача от 510 лв. на 560 лв. от 1 януари 2019 г. Заложено е и увеличение с 10% на средствата за заплати в бюджетния сектор.
За 2019 г. увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал средно е с 20% с цел достигане през 2021 г. на удвояване спрямо 2017 г. на средствата за възнаграждения на педагогическите специалисти.
Министерството на финансите ще спази изискването на НАТО България да отделя 2% от БВП за отбрана към 2024 г., като за целта през 2019 г. за сектора ще бъдат предвидени 1,58% от БВП или 1,839 млрд. лв. Средствата ще се разпределят по проектите за модернизация на ВВС, Сухопътни войски и ВМС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.