Цецка Цачева подаде оставка като правосъден министър заради закупения от нея апартамент в столичния квартал "Изток" и с това продължи негативната традиция в демократичната ни история министрите на правосъдието да не се задържат дълго на своя пост.
За почти 30 години демокрация на ветровития стол са заставали 24-ма министри, някои от които са изкарвали и по-малко от година, сочи справка на Dnes.bg. А единственият, който е устоял цял мандат, е Антон Станков – правосъден министър в кабинета на Симеон Сакскобургготски в периода 2001-2005 година. А след него, само за 14 години, по една или друга причина са сменени 9 правосъдни министри.В кабинета на Тройната коалиция (2005-2009) като ръководител на правосъдието започва Георги Петканов, който е наследен от Миглена Тачева след извършен ремонт на правителството. Първият правосъден министър на премиера Бойко Борисов пък е Маргарита Попова, която след като е избрана за вицепрезидент на България през ноември 2011 година е наследена от Диана Ковачева, която остана година и 4 месеца.
След като първият кабинет на Бойко Борисов подава оставка, за наследник на Ковачева в служебното правителство на Марин Райков е определен Драгомир Йорданов. В следващия кабинет на Пламен Орешарски, който управлява малко повече от година, министър на правосъдието е Зинаида Златанова, но и тя напуска своя пост след година и 2 месеца заради оставката на правителството.
Във втория кабинет на Бойко Борисов за правосъден министър е определен Христо Иванов, който преди това изпълнява същата роля и в служебния кабинет на Георги Близнашки. След малко повече от година на поста, той подава оставка в края на 2015 година заради несъгласие с политиката на кабинета по отношение на съдебната реформа. Той е наследен в МП от настоящия външен министър Екатерина Захариева, която се задържа също година и един месец на горещия стол, след като второто правителство на Бойко Борисов подава оставка заради загубата на президентските избори през ноември 2016 година.
Мария Павлова е служебният министър в кабинета на Огнян Герджиков, а Цецка Цачева зае поста на правосъден министър от 4 май 2017 година.
А статистиката е повече от стряскаща – от февруари 1990 година едва шестима министри на правосъдието от общо 24 са изкарвали на своя пост поне 2 години. А кой ли ще е следващият?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Първите изстрели на следващата световна война ще бъдат в Космоса
Сръбското разузнаване: Украйна не е отговорна за експлозивите до "Балкански поток"
Иран и САЩ са получили от Исламабад план за край на войната още днес
И. Радомирова: Консумацията на бира се свива заради по-слабото потребителско търсене
Мария Недина: Без реформи ще загубим пари и по бъдещите оперативни програми
Здравеопазването – нужда от реформи, тристълбов модел, по-висока здравна вноска
Първата сърдечна трансплантация за годината у нас премина успешно
Скок в цените на горивата: Дизелът достигна 1,72 евро след месец война в Близкия изток
80% заети хотели: Велико Търново се готви за туристически бум за Великден
МВР работи върху над 1000 сигнала преди изборите - шест пъти повече от 2024 г.
Тодор Георгиев-Тоши за Михаил Белчев: Рано си тръгваш, чичо
Мирча Луческу е в медикаментозна кома
Руи Мота разкри защо се провали в Лудогорец
Слот е пътник? Спешна среща в Ливърпул след побоя от Ман Сити!
Революция: Формула 1 се завръща в миналото!
4-кратен шампион в Тур дьо Франс мина на червено през железопътен прелез
Мачът на сезона: Гьозтепе на Мъри готви бой по Галатасарай
Декорирайте дома си за Великден бюджетно с тези 5 лесни идеи
Италиански козуначен хляб с рикота за Великден
Нисковъглехидратна или нискомазнинна диета – коя е по-подходяща за жените
Д-р Теа Александрова: Най-добрата добавка за имунитет е планината
Защо е нужно да почиствате скалпа за здравето на косата?
Марс преминава в Овен на 9 април – ставаме по-активни, но и спорещи
Гюров хвана лопатата за "Седмицата на гората"
Задържаха мъж, влачил куче с бус
Зърнопроизводителите се вдигат на протест
Лили Иванова се сбогува с Мишо Белчев във Фейсбук
ПСК „Черно море” е отборен шампион на държавното по плуване
Пристигат бюлетините за вота на 19 април, МВР е нащрек
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ
За първи път: Екипажът на „Артемида II“ видя част от далечната страна на Луната
Слънцето „изяде“ най-ярката комета на 2026 година
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя