Оказа се, че поне по едно нещо не сме на опашката на Европа.
Премиерът Бойко Борисов се похвали, че сме на първо място в Европа по задържани, арестувани, дадени на съд и с присъди каналджии. Той подписа в Министерски съвет съвместна декларация за намерение между България и Бавария за сътрудничество в областта на сигурността и противодействието на престъпността в рамките на посещението на премиера на Бавария Маркус Зьодер.
Преди това двамата премиери проведоха двустранна среща по тези теми.
"На разговора още веднъж детайлно запознах колегата Зьодер с охраната по Шенгенското пространство. За пример в Европа сме", отсече Борисов.
Той е убеден, че страната ни е доказала, че се справя с нелегалната миграция и даде висока оценка за работата на МВР в това отношение.
Според него принос имат и отпуснатите пари за охрана на границата ни от ЕК.
"Ние от нашия бюджет инвестираме непрекъснато за охрана на границата", допълни той, цитиран от "Фокус".
Маркус Зьодер пък коментира, че в тежки времена България се доказва като стабилен европейски партньор.
"България показва колко силна и стабилна е тя и колко силни, важни и значими са усилията за запазване на сигурната в границите на ЕС. България също получи подкрепа от ЕС за защитата на външната граница, но тя и със собствени средства вложи много усилия, за да осигури именно защитата на тази външна граница", заяви още той.
Маркус Зьодер увери, че Бавария твърдо подкрепя България в искането й за присъединяване към Шенген.
Според него за ЕС България постига много над средното ниво.
"Колегата Зьодер казва, че България е дала много на Европа, а вчера тук колеги от опозицията казаха, че едва ли не искам да извадя България от Европа", коментира Борисов.
Според него двата основни ангажимента на страната ни в ЕС са факт.
"Единият е финансовата стабилност – огромен фискален резерв, траен икономически растеж, под 5% безработица, добро място за инвестиции", похвали се българският премиер.
Зьодер смята, че начинът, по който страната ни пази външната граница на ЕС е забележителен.
"Ние искаме да засилим и ролята на "Фронтекс" в Европа. Има национални мерки, които се предприемат в следващата половин година след като бъде създадена новата ЕК. Мисля, че ще бъде водена във всички европейски институции дискусията как ние можем да задвижим, да форсираме ролята на "Фронтекс". Другата тема са границите в Европа. По принцип ние в Бавария имаме гранична полиция, която е изключително успешна. Другата теза е как можем да преосмислим темата за Шенген. Това е един дебат, който се води в Европа за контрола на вътрешните граници и как можем да го засилим и подобрим. Новата комисия трябва да направи една откровен оценка на ситуацията и да предприеме мерки", допълни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европейските борси затвориха разнопосочно в четвъртък
Ат. Пеканов: Целта е възможно най-много средства по ПВУ да се разплатят до 31 август
Украинският парламент е одобрил състава на новото правителство*
Японската Kyowa Europe откри нова производствена база в София
Защо е по-лесно да продадеш дрон на американската армия, отколкото на българската
Юпитер носи късмет и изобилие на 4 зодии на 17 юли 2026 г.
Найденов: Санкциите работят, икономиката на Русия не е в цветущо състояние
Атанас Славов: Органите да докажат има ли нарушения от страна на Атанасова и Пеевски
Рибарски: Дефицитът от 5,7% е необоснован, управляващите трябва да покажат разходите
Барселона подписа с 15-годишен талант от Казахстан
Гари Невил: Достигането до полуфиналите е невероятно постижение за Англия
Кирил Десподов и ПАОК с нови проблеми
Арсенал уреди ново крило
УЕФА прехвърли вината на ЦСКА за казуса с Лапоухов и Ебонг
Университатя трепери: Левски извади голям коз
Почитаме Света Марина – поверия и забрани за църковния празник на 17 юли
Избелвам зъбите си, но ефектът изчезва: Каква е реалната причина
Дневен хороскоп за 17 юли, петък
Мраморен чийзкейк с шоколад
Животът става приказка за 3 зодии след 17 юли
Доц. Бацелова: Да не се мият зъбите с вода, събрана отнякъде
Отражение на високите температури върху бременността
Защо болестта на Паркинсон и деменцията изискват повече внимание през жегите?
Кога онлайн консултацията със специалист може да ни спести време и излишно притеснение?
Секс на плажа и с какво трябва да се внимава?
Омбудсманът иска по-силна защита на учениците със СОП
Значението на ранната логопедична интервенция при болестта на Паркинсон
Вдигат с 5% възнагражденията в „Градски транспорт“ – Варна
Българинът плавно, но сигурно променя начина си на хранене и избягва глутен и лактоза
"Глупавите" телефони се завръщат триумфално в България
Историк: Навършват се 186, а не 189 години от рождението на Васил Левски
Горещниците - най-огнените дни в народния календар
Храните в еврозоната може отново да поскъпнат през 2027 г. заради войната и горещините