Дивото къмпингуване вече ще е разрешено, но само на определените за това места. Палатки, кемпери и каравани обаче няма да могат да се поставят по плажовете. Който не спазва правилата пък ще бъде санкциониран с глоба от 500-1000 лв. Това решиха депутатите с окончателни промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.
Къмпинг или хотел? Защо да предпочетете природата
С промените на практика се регулира свободното къмпингуване, като ще се обособят конкретни зони, където ще могат да се разполагат палатки, кемпери и каравани. Тези територии обаче ще бъдат извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги.
Глобата за диво къмпингуване извън обособените зони ще бъде между 500 и 1000 лева. Наказателните разпоредби обаче ще влязат в сила година, след като се създадат условията за легално къмпингуване.
Въвеждат се и санкции за паркиране или преминаване на автомобили през дюни, които ще са в размер от 1 000 до 3 000 лв. С промените в закона се предвиждат глоби от 5 000 до 10 000 лв. и за поставяне на преместваем обект или съоръжение на територията на неохраняем плаж.
"Отваря се законовата възможност да се къмпингува легално извън къмпингите. Това е една позитивна новина за българските къмпингари. Досега всичко беше неуредено, без правила и на практика незаконно", посочи председателят на комисията по регионална политика Искрен Веселинов.
"Необходимо е да има правила, които да позволят кумпингуването да се случва по начин, по който се опазва природата. Народните представители дадоха изключително дълго време за дебатиране на наредбата, която ще организира всички места, където това би могло да се случи, и ще даде възможност на всички участници в този процес да изразят становище", посочи Николина Ангелкова.
Мирослава Петрова от обединена група "Бетономорие" пък коментира, че поправките не решават истинските проблеми по Черноморието.
"Най-вече ни притеснява, че този закон не е подлаган на анализ, а такъв е крайно необходим. Този закон трябва да се погрижи за опазването на Черноморското крайбрежие, а той всъщност се занимава с проблемите на свободното къмпиране. Строителство, заграбване, презастрояване все още ще е възможно, а ние приехме поправки, които ограничиха свободното къмпиране", коментира тя в кулоарите на парламента и посочи, че противниците на поправките ще продължат с протестите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Разпродажбите при компаниите за чипове изтриха 500 млрд. долара от стойността им
Японският индекс Nikkei 225 се срина с 2,5%
Китай, Турция и Индия купуват 95% от руския петрол и Москва няма много алтернативи
Ozempic и Wegovy отслабиха надеждите на Novo Nordisk за следващите месеци
ЕЛАНА Алтернативен Депозит: Лека провокация с нелека задача
Активността в сектора на услугите в Китай се е разширила през октомври
Самолечението с ChatGPT е опасно - не може повече от лекарите
Нов фонд провокира спестовната природа на българина
AI като охранител: Бърз е, не чувства умора, ала има едно голямо "но" (ВИДЕО)
Бизнесът бойкотира НСТС заради "вредния" бюджет за 2026 г.
Паркирането в София: По-скъпи синя и зелена зона седем дни в седмицата
Радев наложи вето върху закона за "Лукойл" и ДАНС
Завръща ли се в Лудогорец? Ивайло Петев се размина с Турция
Всички резултата и класирания в НХЛ
Арсенал чупи рекорди, Артета грее от щастие
Ще има ли уволнение? Скандал в Берое, кметът на Стара Загора изригна мощно
Има ли кой да спре баварската машина?
Ван Дайк се "озъби" на Руни в интересна размяна
Есенни маникюри с огнени цветове за късмет според фъншуй (+Снимки)
5 ферментирали храни за супер имунитет през цялата година
Протеинов тост с авокадо и бурата
Таро карта за 5 ноември, сряда
Дневен хороскоп за 5 ноември, сряда
Тест: Коя емоция управлява живота ви в момента?
Нова звездна двойка у нас: Никола Цолов пусна снимки с певицата Крисия
Провали се заседанието на Тристранния съвет за бюджета
Седем награди за ученици от Варна на национален конкурс за литература
Румен Радев наложи ново вето
Борисов: Бюджетът не е на ГЕРБ, а е коалиционен
Част от варненски квартал остава без вода днес
Втора мощна слънчева експлозия за денонощие
Китай отложи завръщането на „Шънчжоу-20“ след сблъсък
Китай стартира първия в света ториев реактор
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри огромен звезден поток
В монголската пустиня издигат „марсиански“ лагер