Рано тази сутрин на сайта на пресцентъра на Прокуратурата се появи официална позиция на заместник-главния прокурор и единствен кандидат за нов такъв - Иван Гешев. В съобщението си той предупреждава, че няма да допусне натиск върху магистрати и съдебни служители, заради това, че били изразили лична позиция по въпроса за неговата кандидатура за поста.
Гешев започва писмото си с благодарности към всички свои колеги от българската прокуратурата - независимо дали са изразили подкрепата си за него или не.
"Опитите за политически натиск, за представяне на прокурорите и следователите като втора ръка магистрати, които нямат собствено мнение и гласуват под строй, видимо са мотивирани от партийни, корпоративни и/или лични интереси, различни от тези на българските граждани", продължава кандидатът за главен прокурор.
По думите му, обяснимо било старанието на "някои партии, бизнес кръгове, обвиняеми, подсъдими и/или осъдени лица, както и на техни представители, за пореден път да пробват да изключат професионалната ни общност дори от възможността да изразим мнение за собствения си избор".
Като конкретен повод за своята позиция той изтъква опитите, според него, за демонизиране на прокурор Силвия Соколова. През седмицата се появиха медийни публикации, които твърдят, че прокурорката е от близкия кръг на Иван Гешев и изразената й подкрепа сега е мотивирана от лични облаги.
"От името на главния прокурор г-н Сотир Цацаров и ръководството на ПРБ обаче заявявам, че няма да се допуснат персонални атаки срещу магистрати и съдебни служители само и единствено защото са изразили лична позиция. На старанието да бъдат демонизирани отделни магистрати, като прокурор Силвия Соколова, СпП, ще бъде отговорено със всички позволени от закона средства, включително и с ясно изразено становище за подкрепа", продължава Иван Гешев.
Въпреки това, самият зам.-главен прокурор, обяснява, че защита за Соколова не била необходима, защото най-добрата атестация за нея била дошла от федералният прокурор на Белгия, който преди време лично й благодарил за работата й по международната операция "Халифакс".
"Сигурен съм, че прокурорите, следователите и съдебните служители заедно ще отговорим на очакванията за справедливост и сигурност на всички български граждани, независимо от обществения или социалния им статус", завършва Иван Гешев.
Припомняваме, че след като неговата номинация стана факт и той остана единственият кандидат за поста на нов главен прокурор, бяха организирани граждански протести срещу него. Според тях той не притежава нито професионалните, нито моралните качества да заеме поста. В същото време беше организиран и контрапротест, който твърдеше, че опозицията срещу Гешев е политически мотивирана. На сайта на прокуратурата пък започнаха да се появяват десетки съобщения за подкрепа за кандидатурата на Гешев от повече районни прокуратури в страната, както и подкрепа и повечето съсловни сдружения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
До морето само за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
Commerzbank отхвърли оферата за придобиване от UniCredit като твърде ниска
Активите на инвестиционните фондове у нас растат до близо 7,4 млрд. евро в края на март
Медицинският туризъм - част от икономиката на дълголетието
Над 1000 деца и родители превърнаха Day Off: Family Time в празник на семейното време
Грийн от АЦБ: Не може да сме спокойни, че влиянието на войната в Иран ще бъде временно
"Beyond the Bell" - Мост между легендите и бъдещето в бойните спортове
Йотова: Модерният град не е небостъргачи и технологии, а сигурно място и за най-уязвимите
ВАС окончателно отмени дерогацията на ТЕЦ "Марица Изток 2"
Обедна емисия
Нидал Алгафари: Къде бяха кметове и началници, когато се лееше омразата към Дара?
Над 1000 деца и родители превърнаха Day Off: Family Time в празник на семейното време
Бруно след рекорда: Щях да съм щастлив и с 19 асистенции
Барса обяви новината, каза дали Ханзи Флик си тръгва от "Камп Ноу"
Звезда на Барса е аут от Световното?
ЦСКА има стока, но няма колектив
Жестока конкуренция! Левски напира за перла от Първа лига, желана от Лудогорец и ЦСКА
Реал Мадрид с първо лятно попълнение
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Над 1000 деца и родители посетиха Day Off: Family Time
Италианска торта Barozzi с ядки и шоколад
Трагедия край Варна: Дете с мотор загина при челен сблъсък
Отличават носителите на Награда „Варна” на 21 май
Спартак продължава борбата за оцеляване в Първа лига
Близо 4000 зрелостници се явят на матура по БЕЛ във Варненско
Варна отбелязва Европейската нощ на музеите и галериите с безплатен достъп
Варна отбелязва 125 години организирано туристическо движение в града
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак