България се изкачва две позиции по-нагоре, до 49-то място, в световната класация по конкурентоспособност от общо 141 изследвани държави. Това пише в новия Доклад за глобалната конкурентоспособност /Издание 2019 година/ на Световния икономически форум, съобщава Центърът за икономическо развитие /ЦИР/, партньор в България на Световния икономически форум. България е включена в класацията за първи път през 1999 година. Докладът се публикува редовно от 1979 година.
Методологията включва общо 98 показателя, обединени в 12 групи фактори. Всеки показател е оценен по скала от 0 до 100. Първите три страни в тазгодишната класация са Сингапур, САЩ и Хонконг. От държавите членки на ЕС най-близо до тях е Нидерландия и тя заема четвърто място.
Основните фактори на конкурентоспособността са: Институции, Инфраструктура, Информационни и комуникационни технологии, Макроикономическа стабилност, Човешко здраве, Умения, Продуктови пазари, Пазар на труда, Финансова система, Размер на пазара, Динамика на бизнеса и Способност за иновации, посочва БТА.
Сравнително близо до България са Естония /31-во място/, Чехия /32-ро място/, Словения /35-то място/, Полша /37-мо място/, Литва /39-то място/, Латвия /41-во място/, Словакия /42-ро място/, Унгария /47-мо място/ и Румъния /51-во място/. Страни като Гърция, Турция, Сърбия, Македония са по-назад в класацията.
Най-доброто класиране на България е при фактора "Внедряване на информационни и комуникационни технологии" - 30-то място от 141. Следват "Пазар на труда" - 40-то място, и "Макроикономическата стабилност" - 43-то място. Относително добро е и класирането за "Способност за иновации" - 48-мо място, но общата оценка по този фактор е много ниска /45 от 100/.
На другия полюс са осемдесет и първото място по фактора "Човешко здраве" и седемдесет и третото място за "Финансова система". Не са особено високи и оценките за "Размер на пазара", "Динамика на бизнеса" и "Продуктови пазари". На тях съответстват и по-задни места в класацията. Значително подобрение има по фактора "Инфраструктура".
В показателя "Защитата на правата на собственост и интелектуалната собственост" сме на 101-во място, при "Организираната престъпност" - 111-то място. Твърде ниски са и оценките на България за ефективността на показателите съдебна система, надеждност на системата на полицията и на регулирането на икономиката.
Макар и да отбелязва сериозно подобрение на редица показатели, трудности и проблеми изпитва и пазарът на труда. По показателя "Лесно наемане на квалифицирани работници" България е на 116-то място, "Качество на професионалното обучение" - 92-ро място,"Умения на завършващите образование" - 87-мо място.
За фактора "Инфраструктура" България заема 56-място, което е относително благоприятна оценка. В същото време по показателя "Качество на пътищата" тя е на 102-ро място.
Изводите от тазгодишния Доклад за глобалната конкурентоспособност подчертават значението на Четвъртата индустриална революция и включването на държавите в тези процеси. Това се очертава и като следващото глобално разделение - дигиталната пропаст между държавите с висок иновационен потенциал и тези, които ще останат встрани от дигитализацията. Все повече конкурентоспособността на икономиките ще зависи от промените, свързани с Четвъртата индустриална революция. В тази област България се представя повече от добре по всички показатели в обхвата на фактора "Информационни и комуникационни технологии" и по показателя "Дигитални умения на активното население", посочват експертите на Центъра за икономическо развитие.
От първостепенна важност е и качеството и ефективното функциониране на институциите. А България е класирана чак на 97-мо място по способността на правителството да гарантира устойчивост на политиките, пише в анализа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
НАСА ускорява темпото с по един робот към Луната всеки месец от 2027 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Иран нападна Ерусалим: Чуха се експлозии и предупредителни сирени
Рецепта за карфиол на фурна с домашен чеснов сос
Късна емисия
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Борнемут и Манчестър Юнайтед си спретнаха зрелищно реми на „Виталити“
Байерн Мюнхен - Унион Берлин
Евертън - Челси
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Аржентина ще мери сили с екзотичен отбор след пропадането „Финалисима“
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната