IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Вън - барикади, вътре - томахавки

Започнаха дебатите по четвъртия вот на недоверие към правителството; протестът- предстои

Вън - барикади, вътре - томахавки

В Народното събрание започнаха дебатите по внесения от опозицията вот на недоверие към кабинета "Станишев".

Четвъртият поред вот е заради "корупцията в управлението".

В пленарната зала са премиерът Сергей Станишев и министрите от кабинета.

Шефът на парламента Георги Пирински набързо разпредели времето за дебати.
 
- ПГ на КБ разполага с 60 минути за изказвания
- НДСВ - 33 минути
- ДПС - 32 минути
- БНД има 24 минути
- ОДС и ДСБ - по 23 минути,
- БНС - 21 минути
- "Атака" - 20 минути и независимите народни представители - общо 15 минути.

Зам.-председателят на ПГ на ДСБ Веселин Методиев представи мотивите на опозицията за вота.

В тях се отбелязва, че "кабинетът на тристранната коалиция трябва да си отиде, защото неговата корумпираност нанася тежки вреди на българските граждани и уронва авторитета на България като член на ЕС".

Вотът, според опозицията, е и защото "конфликтът на интереси, злоупотребите, изнудването и подкупите са всекидневие на кабинета Станишев".

Според депутата от левицата Бойко Великов част от мотивите на искания вот не отговарят на днешните реалности.

Той определи като спекулативни и необективни твърденията на опозицията за липса на действия на правителството по посока борба с корупцията.

„Сред вносителите на вота на недоверие към правителството има немалко политици, които не на шега са наясно с корупционните схеми и са “компетентни” по темата“, обяви на свои ред зам.-председателят на ПГ на ДПС Лютви Местан.

По думите му сред тях има имена на ескминистри и дори експремиери.

„Има много истини в една свежа реплика - че днес корумпирани ще говорят за корупция с претенция за морален коректив“,  обяви Местан и бе категоричен, че ДПС ще отхвърли внесения вот на недоверие.

„Самозабравихте се обаче в стремежа си да противостоите на тройната коалиция“, обърна се към опозицията Местан. 

„ През последните два мандата трите партии особено БСП и президентът Първанов -Гоце овладяха всички власти, за да ги парализират и да ги направят безконтролни“, каза лидерът на ДСБ Иван Костов.

По думите му тройната коалиция се крепи на сделката.

„Водят се масирани дългогодишни клеветнически кампании на принципа: ”Престъпникът вика “Дръжте крадеца”, завърши Костов.

Лидерът на ПГ на ОДС Йордан Бакалов пък заяви, че България е най-корумпираната страна в ЕС и това е присъда за сегашното управление.

„Криминализирахте политиката, събирате се тайно и действате нелегално“, обърна се той към управляващите.

„Предишните обръчи се превърнаха в паяжина, омотала цялата администрация“, посочи още Бакалов.

За да мине, вотът на недоверие трябва да бъде подкрепен най-малко от 121 депутати.

Според правилника на Народното събрание гласуването се насрочва 24 часа, след края на дебатите.

Разискванията по вота са съпроводени и от национален протест на опозицията, който ще започне по обед.

МВР от сутринта е завардило сградата на Народното събрание.

Очаква се протестиращите да дойдат пред парламента около 14 часа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата