САЩ наложи санкции на 6 физически лица и 64 фирми и организации в България по закона "Магнитски", а ЕП изпраща мисия в България. Какъв знак дава с това Вашингтон, какъв е отзвукът и какви са последствията?
"Като български гражданин ме е срам, че България, като единствена страна членка на ЕС, върху която толкова мащабно се разпростират санкциите по закона "Магнитски", се приравнява с държави като Русия, Венецуела и партията на президента Мадуро, като Мианмар и хунтата, като Беларус", каза за предаването "Брюксел 1" Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи.
Според него, по абсолютно еднакъв начин се налагат санкции, както върху икономически субекти, така и върху политически лица.
"В изброените държави този закон е един и същ, не разпределя хората по някакъв друг признак, освен това, че има срастване на олигархията с администрацията, обяснява Керемедчиев. - Така че, действията на закона "Магнитски", дали към България или към Мианмар са едни и същи – блокиране на сметки, забрана за влизане в страната и официално оповестяване, че тези хора са корумпирани".
Според Милен Керемедчиев "България влиза в този срамен списък, от който не може да излезе. Колкото по-бързо органите на ЕС преразгледат случая с тази разяждаща обществото "язва, толкова по-бързо ние ще можем да изчистим нашето име", казва бившият зам.-министър на външните работи.
Журналистът Асен Агов коментира скандала така:
"Нашите служби са мълчали и не са действали. Всичко, което се съобщава от американците, се възприема като публична тайна. Бездействието на службите, които събират тази информация, е характерен белег на управлението през последните 10 години на "слугинстване" към управляващото мнозинство, към правителството. Това представлява не служба на обществото, което плаща на тези служби, а е служба на определени хора".
Според Агов именно това е причината българската демокрация да бъде сбъркана и по-скоро клони към хибридна, "тъй като цялата държава е обърната в услуга на онези, които са на върха в държавната йерархия. Пропастта между гражданите и онези на върха е станала огромна", категоричен е Асен Агов.
Целият разговор можете да гледате в предаването "Брюксел 1" на 5 май от 17:30 часа в ефира на Bulgaria ON AIR.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Силният технологичен сектор окрили щатските индекси
Берлин: Украйна и Германия са стратегически партньори в отбраната
Microsoft очаква възвръщаемост от 92 млрд. долара от своята инвестиция в OpenAI
Радев връща Людмила Петкова и Росица Велкова като зам.-министри на финансите
Кадър на деня за 11 май
Как управляващите предлагат да овладеят ръста на цените?
Аварийно кацане в Атина след сигнал за пожар в самолет
Астрономи се доближават до разгадаването на голяма космическа мистерия
Късна емисия
Кабинетът "Радев" в битка за доверие на фона на еврото, реформите и инфлацията
Рецепта за домашна лимонада
Илияна Йотова: Шумен е ключ към българската държавност
Римското дерби, Милан, Юве, Наполи и Комо по едно и също време в неделя на обяд
Провал! Наполи загуби от Болоня и все още трепери за Шампионската лига
Черно море и Локо Пловдив в директен сблъсък за Европа
Еуфория в Русе! Дунав се завърна в елита на България
В Арсенал вече мислят за титлата
Вальо Илиев обяви какво ще е бъдещето на ЦСКА
Таро карта за 12 май, вторник: Деветка пентакли
"Летни искри и опасни игри" от Кат Сингълтън
Пухкави милинки със сирене
Какво се прави на Спасовска задушница
Дневен хороскоп за 12 май, вторник
Поверия за 12 май – Герман Градушкар
Черно море Тича изпусна да изравни серията в нова драма в Ботевград
Експерт: Родното Черноморие е с около 15% по-евтино от Гърция и Турция
Украйна: Готови сме за среща на Зеленски с Путин
Мъж загина след падане от високо в София
Тръмп: Примирието с Иран е на изкуствено дишане
Реал (Мадрид) взе решение за новия треньор, плаща 6 милиона за правата му
Учени са напът да разкрият една от най-големите загадки на космоса
AI откри над 10 000 потенциални екзопланети
Космически апарат на НАСА ще използва Марс, за да промени траекторията си
3D принтирането ще направи ракетните двигатели по-гъвкави и безопасни
Апокалиптични прогнози през вековете: Култ предрече края на света за 2026 г.
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри гигантска неподвижна галактика в ранната Вселена