БСП ще настоява за промяна на структурата на бъдещия кабинет и създаването на специално министерство, което да отговаря за електронното управление и високите технологии, съобщиха от пресцентъра на партията.
В момента за развитие на сектора на информационните технологии отговаря Министрество на транспорта и информационните технологии, а за електронното управление – Държавна агенция към Министерския съвет.
Ефективното въвеждане на е-управлението и развитето на сектор на високите технологии обаче са тясно свързани и следва да бъдат приоритет на бъдещото управление на страната.
Новото министерство следва да работи в няколко ключови приоритета като промяна на Закона за електронното управление, така че то реално да заработи, въвеждането на дигитални трудови книжки, както и нормативна промяна, така че да се въведе по-добра защита на интелектуалната собстеност.Ключова задача пред предлагато министерство е и начертаването на пътна карта за развитие чрез Национални стратегия като „Цифрова България 2025“.
В момента България заема едно от последните места в Европейския съюз по индекс за иновации и е трайно на едно от последните места в ЕС по дигитална трансформация на икономиката.Едновременно с това секторът на информационните и комуникационните технологии е най-бързоразвиващият се сектор у нас, като ръстът за последните 3 години е 22%.
„До 2024 се очаква приходите на софтуерния бизнес да достигнат 7,6% като дял от БВП,а постъплениятав хазната от платени данъци и осигуровки щенадскочи 1,4 млрд. лв. годишно. Заетите в сектора ще надхвърлят 60 хил. души. Това е критичен вертикален сектор на икономиката, от който са зависими всички останали. Не може да е поставен като добавени последни думи към министерството на транспорта“, заяви кандидатът за народен представител и втори в листата за 23 МИР Благовест Кирилов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Нови правила за дизеловите мотори в САЩ
Захарова: Зеленски е кукла на конци на Запада и няма да си тръгне сам
Георги Първанов: Готов съм да се обзаложа, че левицата ще бъде в следващия парламент
"Ботев" (Пловдив) разгроми "Спартак" (Варна) и се изкачи до осмото място
Томаш провали ЦСКА, а сега гледа към друг топ отбор
Край на черната серия! Гьоз-гьоз на Мъри Стоилов пак гази
Ще има ли ново уволнение? Критични дни за Христо Янев и ЦСКА
Тодор Батков с мнение за критиците на Борислав Михайлов
Балтанов посочи какво улесни Ботев Пд за разгрома над „соколите“
Радо Янков и Биляна Замфирова спечелиха титлите в Банско
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Тръмп към Иран: Имате 48 часа за споразумението
Ердоган и Зеленски проведоха важна среща в Истанбул
73 случая на морбили у нас за две седмици
Транспортни фирми от Варна търпят загуби от покачващите се цени на горивата
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато