Рязък обрат и сигнали за провал в преговорите за подкрепа на бъдещ кабинет. "Има такъв народ" обвини "Демократична България ", че е поискала в правителството да влязат служебни министри, включително този на финансите.
Вместо да посочат имена на министри, от ИТН отправиха директни заплахи към партиите на протеста, с които преговарят за нов кабинет.
"Ние няма да играем по вашите правила! Г-н Христо Иванов и г-жа Мая Манолова, вие явно не осъзнавате, че карате Бойко Борисов да се радва и да потрива доволно ръце, защото вие водите нещата към следващи избори. Изумително е, че не разбирате", заяви Тошко Йорданов от ИТН.Христо Иванов призова пък никой да не прехвърля отговорност към ДБ.
"Нека никой да не се опитва да ни прехвърля отговорността за това, че не може да формира убедителен състав на Министерски съвет", каза лидерът на ДБ.
Мая Манолова обяви, че са чакали достатъчно за знаци от ИТН, че няма да има влияние от ДПС и ГЕРБ в следващия кабинет. "Изчакахме достатъчно. От днес ДПС започнаха да поставят условия. Ние настояваме за споразумение с ИТН, с което да бъдат разписани политиките, за които ние настояваме", уточни Манолова.
А след като веднъж вече поканиха служебния министър на финансите за член на бъдещия кабинет, от ИТН сега го обвиниха във финансови манипулации, кражба на интелектуална собственост и нарушение на законите.
"Всички дела съм си ги спечелил в съда в Ню Йорк, така че няма никакви проблеми. Но това, което мен силно ме притеснява, е защо изведнъж, след като ме каниха три пъти от ИТН, сега изведнъж решиха, че съм силно проблемен. Тук според мен се вижда една много дълга ръка, една много координирана атака на ДПС и Тошко Йорданов", категоричен беше служебният финансов министър.
"И ние проверихме защо толкова иска да е финансов министър. Така стигнахме до това, което чухте преди малко от парламентарната трибуна", аргументира се Йорданов.
Според лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов партията му е направила всичко необходимо, за да има разговори с политическите партии без ГЕРБ. Според него, ако не се върне здравият разум, предсрочните избори са неизбежни.
"Още преди 2 седмици му казах на Слави Трифонов през медиите да даде поста главен прокурор на Христо Иванов и той нищо друго няма да иска. Не само, че не искаме да участваме в правителство, но не искам и "добър ден" да ни кажат. Да си направят правителство и да си поемат отговорността", заяви от своя страна Бойко Борисов.
Въпреки позициите на трите парламентарни групи, че нов редовен кабинет е необходим, остава неясно дали той ще получи категорична подкрепа в пленарната зала, ако изобщо се стигне до гласуването му.
Вижте повече в репортажа на Петър Антонов и телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Москва затвори летищата заради дронове, Зеленски призова Лукашенко за деескалация
Амбициите на Тръмп целят да превърнат крехкото примирие в Либия в петролен бум
Кадър на деня за 21 юни
Иран прекрати преговорите със САЩ след заплахите на Тръмп
САЩ засилват икономическата си война, но враговете не трепват
Енергийният преход на Китай сега зависи от декарбонизацията на промишлеността
Трима ученици са убити при стрелба в гимназия във Филипините
Музиката завладя улиците на Париж (СНИМКИ)
БАБХ започва засилени проверки на храните в училища и детски градини
10 години след референдума: Британците масово съжаляват за Brexit
Най-малко 54-ма ранени и 18 изчезнали след взрив във фабрика в Катар (+ВИДЕО)
Разкритие! Ясно е кой помага на Левски за шеметен трансфер
Вратар държи ЦСКА „на тръни“
Известен журналист разкри: Божков си иска парите от Левски, защото вече има богат собственик!
Руди Гарсия ревна след издънката на Белгия
Трансферен провал? Мечтан футболист каза „Да“, но не на ЦСКА
Огромна радост за Левски
Нумерологична прогноза за 22 юни
Супа от целина за отслабване
Дневен хороскоп за 22 юни, понеделник
Ястия за здраве и берекет на Еньовден
Седмичен хороскоп за 22 – 28 юни: Хубав период за Рибите
3 ритуала, които сбъдват желания на Еньовден
Хороскоп за 23 юни 2026
Мачовете по ТВ днес (22 юни)
Без ток във Варна на 22 юни 2026
Честваме паметта на свещеномъченик Евсевий Самосатски
Времето във Варна на 22 юни 2026
Египет обърна Нова Зеландия и се класира за 1/16-финалите на Мондиала
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път