Мисля, че кризата не е само политическа, а по-дълбока. Тя се изразява първо в упорито повтаряния от нашата нация чрез мнозинствата и през годините отказ от това да се направи преходът. Да се направят няколко неща, без които не можеше. Без прочита на комунизма, без битката за паметта, без лустрацията и без изчегъртването на сталинистката институция на главен прокурор от държавното ни устройство, ние ще повтаряме същия филм. Това каза Христо Анастасов, политолог, в предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков по Bloomberg TV Bulgaria.
„(Трябва) да погледнем смело към миналото, да го приемем, за да можем да бъдем най-сетне в реалността и настоящето и да строим някакво бъдеще,“ смята Анастасов.
„Слави е персонаж от прехода“, продължава той. Това е поредното чудотворно решение, спасител, носител на отмъщението срещу политическия елит – което само по себе си представлява отново връщане в 90-те години. Това мислят хората, гласували за него. Те изразяват омраза срещу политическата система и неразбиране на представителната демокрация. Експертът вижда тук сходства с възхода на ГЕРБ и на Симеон Сакскобурготски преди това.
Христо Анастасов обяснява, че ИТН беше създадена с идеята да премахне представителната демокрация, каквато я познаваме (промяната на изборите в мажоритарни) и той се изненадва, че тя е била възприета като протестна партия, при положение, че не са участвали в самите протести.
Според политолога, като се опитваме да тълкуваме явлението ИТН, трябва да вземем под внимание много фактори и вероятности, които се преплитат. Сред тях са подозренията за връзки на лица в предложените кабинети с кръгове около ДПС, но и голямото его на лидера на партията, което е било демонстрирано неведнъж, както и грешките от неопитността на хората в нея. „Това може и да е аматьорска грешка в преценката, от което следва един много глупав и смешен шантаж“, посочва гостът.
Политологът смята, на базата на мнения на анализатори и близки до движението хора, че очакванията на партията на Слави Трифонов вероятно са били за много по-нисък резултат на изборите, който да ги постави в позицията на играч, който да не може да бъде прескочен при преговори, но не и на водеща сила. Тоест те не са предвиждали да се налага да взимат важни решения и може да са неподготвени за тях, което би обяснило поведението им.
Шансовете за нови избори са 60%, а за правителство с трети мандат – 40%, преценява Анастасов. Според него второто може да се случи само с мандат на ИБГНИ.
Прогнозата на политолога за развитието на резултатите при нови избори е, че те зависят от това доколко избирателите на ИТН „са вярващи в приказки или обзети от страст“. Ако наистина това е основната движеща сила при гласуващите за тази политическа сила, може да се очаква евентуално повтаряне на сегашния резултат. В същото време БСП вероятно ще продължи да губи. Единствената формация, която е в очакване на по-голям кръг от избиратели от тези досега, според Анастасов, е ДБ – заради ясния си рационализъм и липса на блестящи обещания. ИБГНИ пък според него се намират в един много малък сегмент – на истинското ляво в България.
Президентът Радев от своя страна е в много силна позиция, но това не му гарантира победа, посочва Анастасов, като напомня случая с Петър Стоянов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Wall Street започва възходящо април поради надеждите за скорошен край на войната в Иран
Германия спира бензиностанциите да повишават цените повече от веднъж на ден
Учен: Икономиката се движи с много бавна скорост и не се очаква промяна в тренда
Кадър на деня за 1 април
SpaceX е подала тайно документи за очакваното най-голямо IPO в историята
Петър Велев: Войната в Залива затруднява логистиката Индия-ЕС и застрашава доставки
Рецепта за лучник с коприва
Късна емисия
Трудностите приключват за 4 китайски зодии на 2 април
Лош вечерен навик съсипва съня ни
Иран извърши най-мащабната ракетна атака срещу Израел
По-близо ли е мирът в Украйна: Зеленски проведе "положителен" разговор със САЩ
Дончич се нареди до Въздушния Джордън след магическия март
Италианци напират за родна националка
Бивш шеф на Милан с тежко признание за италианския футбол
Левски трябва да бъде еталон за всички клубове в България
Огромен обрат в българската борба!
Япония настръхна срещу Уанда Нара + СНИМКИ
Таро карта за 2 април, четвъртък
Дневен хороскоп за 2 април, четвъртък
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Цветни маникюри за Цветница
5 забележителни черти на родените през април
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Ръстът на цените в ресторантите и кафенетата достига близо 110% за последните 10 години
Помощта трябва да е поне по 100 евро на човек, за да може да компенсира покачването на цените
Кой е написал Тората? Науката оспорва традиционния автор Моисей
Доклад: 2% от БВП не стигат, за да покрият дефицитите в отбраната на България
НАП: Необосновано покачване на цените при 10% от хранителните магазини и 15% от заведенията
Цените на петрола и газа няма да се нормализират веднага, дори ако войната с Иран приключи
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита