„Има страхотно разделение между фирмите. Такива, които са получавали аванси от 1,4 млрд. лв., и такива, които не са. Което ме кара да мисля, че протестиращите пред МРРБ или не са работници, или не знам от кои фирми са. Не сме сигурни дали са получавали или не заплати. Поради тази причина няма да разговарям повече с посредници. Това до нищо не води”, заяви министърът на регионалното развитие Виолета Комитова пред Нова тв.
Тя посочи, че в Агенцията на труда не се забелязват масови уволнения и съкращения в строителни фирми.
„Кризата не засегна строителния бранш. Тези хора, които казват, че нямат заплати, трябва да се представят кои са. Никой от нас не разбра кои фирми протестират, колко са тези фирми и кои са. Откъде да знаем дали е вярно, че тези хора имат или нямат заплати. Не го приемам за чиста монета. Имахме два протеста – във вторник и в петък, виждаме едно голямо разделение. Във вторник протестираха фирми, които не са получавали аванси от пътното строителство. В петък протестираха фирми, които са получили аванси в размер на 1,5 млрд. лева. Има разделение, което не сме произвели ние, а е наследство от предното управление”, обясни тя.
Министър Комитова подчерта, че е поканила на среща собствениците на фирми, които протестират. Те са били поканени предния ден.
„Вечерта от браншовата камара ми отговори: „Вие със собствениците няма да се срещате, фирмите си имат директори, има си и браншова организация”. Бях предупредена, че те няма да се появят, а ще се появи браншовата камара. От понеделник ще преговаряме само със собствениците на фирми. Разговорите ще бъдат открити, ние ще си уредим отношенията, но трябва да има диалог.
Министър Комитова показа данни за изплащане на авансови суми към няколко групи фирми. Според нея те са взели предварително 1.4 млрд. лв., а са изразходили 900 млн. лв.
"Нищо не им дължим. Те са взели веднъж аванс, а сега искат още 900 млн. лв. Върху аванса, да им платим още? Те имат излишък, затова при тях няма съкратени работници. Когато се запознаем кои са фирмите, ще проучим и колко работници са ощетени. Защото този протест може да изпълнява няколко други задачи. Първо, да раздели протестиращите фирми. Второ - да раздели пътните строители от другите строителни фирми. В България има над 21 000 строителни фирми с над 155 000 работника. Те са много повече, защото това е броят на официалните. От всички 21 000 - 21 протестират, тези от пътното строителство. Останалите фирми всички работят от години в пазарни условия, състезават се за поръчки, цена и качество. 21 фирми от пътния бранш от години работят без поръчки, без да се състезават, с пари, получени авансово, и с 5-годишни договори. Това е допуснато от предишното ръководство и на държавата, и на АПИ. И какво се получава, разделение между фирмите", обясни тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Делът на възобновяемата енергия от общото потребление в ЕС расте до 26,2% през 2025 г.
Google или AI – кой е предпочитаният начин за търсене в интернет през 2026 г.?
Как криптофеновете могат да печелят XRP награди ежедневно чрез платформата FTMINING
Столичният общински съвет ще рзработва ПУП за лифтовете „Алеко 1“ и „Княжево – Копитото“
Рубио и Лавров са провели "добър и искрен разговор" на срещата на АСЕАН в Манила
ЕС глоби Google с 890 млн. евро за нарушения при търсачката и магазина за приложения
Над 16 000 коли проверени за ден: Хванаха пияни, дрогирани и неправоспособни водачи
Жълт код за 10 области: Идват силни бури и рязък спад на температурите
Обедна емисия
Отнеха книжката на шофьора, причинил катастрофата с жертва край Владая
Радев: Целта ни е силна позиция на България в реиндустриализацията на Европа
Официално! Барса обяви звезда от Бундеслигата
Ясни са играчите, които ЦСКА ще пробва да матира Карабах
Клоп поема официално Бундестима утре
Ненужен като Лаутаро: Локо Пловдив приключи с аржентинец
Ливърпул и Джеф Безос: Флирт за 1 200 000 000 паунда
ЦСКА оцени Ботев Пловдив на 10 евро
Предаването Boec.bg по Bulgaria ON AIR тръгва от 1 август с нов водещ
Изберете пейзаж и вижте какво ви очаква през август 2026
7 неща, които нямат място в коридора
7 начина да облекчите болките в кръста
Как е правилно да носим бижута с кристали
Питка без мая за Света Анна
Нови възможности за обучение по клинична психология в УМБАЛ „Лозенец“
Болест на Хаф – рабдомиолиза след консумация на риба и ракообразни
Кои храни е препоръчително да се избягват по време на бременност?
Как по естествен начин да предпазим кожата си от вредите на слънцето?
Генитален херпес - как протича инфекцията?
Как топлинният стрес може да повлияе на яйчника и качеството на яйцеклетката?
Делфинариум Варна посреща туристите по четири пъти на ден през лятото
Жена отскубна от врата ланец с висулка във варненския квартал "Владиславово"
Ситуацията във Варна се нормализира след вчерашната буря, паднали са 54 л/кв.м
Папи Ханс ще бъде в програмата за Деня на Варна
Наследниците на Панчо Владигеров пресъздават първия концерт в историята на ММФ „Варненско лято“
Доживотен затвор грози Асен, повдигат му четири обвинения до края на деня