"Приветствам решението на Националния младежки комитет на ВМРО да посрещне македонската делегация с транспаранти "Долу ръцете от българската история, език, памет", "Права за българите в РСМ". Това са исканията, които не бяха поставени от Кирил Петков, когато беше на посещение в Скопие миналата седмица", заяви Мария Цветкова от ВМРО в студиото на "България сутрин".
Днес е втори ден от визитата на македонското правителство у нас. От ВМРО тази сутрин проведоха демонстрация пред резиденция "Бояна", където ще се състои съвместното правителствено заседание. От партията искат референдум за българската позиция за Северна Македония.
Цветкова подкрепи думите на Ангел Джамбазки, че посещението на Кирил Петков в Скопие е било провал.
Тя припомни, че младежите от ВМРО са изпратили писмо до премиерите на България и РСМ с предложение да им подарят исторически книги, за да докажат общата българска история до 1944 г.
"Историята беше сложена на заден план, не беше поставен нито един въпрос от българската национална кауза в Северна Македония. Кирил Петков не каза нито дума за правата на гражданите на РСМ с българско самосъзнание. Това е недопустимо, при положение че през последните десетилетия българите в Македония са репресирани. Премълчавайки тези теми, той загърбва правата на българите", коментира Цветкова пред Bulgaria ON AIR.
Тя подчерта, че ВМРО не е против еврочленството на РСМ.
"Между Охрид и Черно море не трябва да има граница. Това ще стане с влизането на Северна Македония в ЕС, когато бъдат защитени правата на българите и историята. Недопустимо е в учебниците децата да учат как ние сме татари, фашисти. Трябва да има сътрудничество и диалогичност. И да престанат претенциите за признаване на македонско малцинство в България", призова гостът в студиото.
Според Цветкова авиолинията София - Скопие е ненужна.
"Имаше такава и тя беше неработеща. Който иска да отиде до Скопие, което е съвсем близко, може да се качи на кола. Транспортна свързаност, инфраструктура, бизнес - това не са най-належащите проблеми. Това е имитиране на дейност", подчерта Цветкова.
Тя коментира и опита за натиск от Русия върху НАТО за изтеглянето на военни от България.
"Никой няма право да поставя ултиматум върху нашата политика. България е суверенна държава и сама трябва да реши дали тук да бъдат разположени натовски войски. Не трябва да се поддаваме на натиск, трябва да спазваме своите съюзнически задължения към Алианса. Не трябва да се поддават българските държавници на натиск, какъвто има и от Америка", зави Мария Цветкова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Trump Media отчете загуба от 405 млн. долара основно заради криптоинвестиции
Мадяр положи клетва като премиер на Унгария, знамето на ЕС отново се вее пред парламента
Перфектна буря очаква Кевин Уорш във Федералния резерв
„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия
Биткойнът е изложен на най-голям квантов риск, но и други блокчейни не са в безопасност
Вятърните турбини отчитат изненадващи печалби от войната в Иран
Учени: Мъжете вредят на Земята повече от жените
4 зодии получават силен знак от Вселената на 10 май
Рецепта за картофи на скара с масло, чесън и пармезан
Брадата върна Кливланд в серията с Детройт
Босът на Пчеличките скочи на съдиите след 0:3
Мачовете по телевизията днес, 10 май
Барселона - Реал Мадрид
С гол в 12-ата секунда Ювентус надви Лече
България е синя! Вижте награждаването на Левски + ВИДЕО
Таро карта за 10 май, неделя
Здравословен кекс с фъстъчено масло и банан без захар
Дневен хороскоп за 10 май, неделя
5 пролетни рецепти за трапезата на 11 май – Деня на Кирил и Методий
Пости ли се на Черешова задушница
Кои са най-драматичните зодии
Шест потвърдени случая на хантавирус на нидерландския круизен кораб
Седмичен хороскоп 11 май - 17 май 2026
Левски вдигна шампионската титла
Стреляха по автобус в Перник
Тежко падане в Джирото, дебютант спечели втория етап
Черно море взе важна победа над Ботев (Пд) с 2:0
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели