Президентът Румен Радев връчи третия мандат на Георги Свиленски от БСП.
"Възлагам на парламентарната група на БСП да посочи кандидат за министър-председател", заяви държавния глава. "БСП успя да запази добрия тон в една сложна коалиция. Показахте, че можете да търсите консенсуса, да съжителствате във властта и да работите заедно със свои политически опоненти. Вярвам че ценностите, които обединяват хората от леницата - мир, справедливост, солидарност, свобода са и ценности за всяко българско правителство."
Георги Свиленски представи протокол, с който е опълномощен да получи мандата.
"От името на БСП искам да ви уверя, че ще положим всички усилия да създадем редовен кабинет, който да работи за спокойствието, сигурността и благоденствието на българския народ. Надявам се, на отговорността на всички политически групи, които домомента показаха загриженост, по време на консултациите да достигнем до всяка една от тях и да осигурим редовен кабинет на Република България", каза Свиленски.
Пред журналисти Корнелия Нинова обяви, че все още няма име за премиер.
"Първото нещо, което ще направим - ще сложим програмата, изработена от трите партии преди две седмици, на масата на разговори, защото тя е обединяващото между трите партии, но и е възможност за подновяване на отношенията с партньорите ни в правителството", каза лидерът на БСП.
Разговорите ще започнат още утре, а първи ще бъдат "Продължаваме промяната".
"Разбираме, че в момента върху нас пада огромна отговорност и ще подходим разумно, спокойно и диалогично, с една цел - да гарантираме сигурност на държавата, спокойствие на хората, да създадем редовен кабинет, да изпълним програмата", каза още Нинова и отново потвърди, че именно ПП трябва да излъчат кандидат за премиер.
"Това е трудното в тези разговори. Парньори си казаха доста остри неща, минаха си в личното пространство. Трудно е да намерим начин, да седнем на една маса и да разговаряме за политики, за това, което ни чака през есента, през зимата. За нас най-важна остава социалната политика", допълни тя.
Министрите ще станат ясни след разговорите с другите партии.
"Намираме се в тежки кризи - и енергийна, и икономическа, предстоят ни тежки зимни месеци. Смятаме че трябва да се носи ясна политическа отговорност. Трябват лидери, държавници, които да кажат: "Да, трудно е, знаем какво ни чака, поемаме политическа отговорност". Другото би означавало скриване зад експертен кабинет", на мнение е Нинова.
Тя отгово заяви, че с ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" няма да преговоря.
"Трудното е да се намери добрият тон, сечението, между ПП и ИТН", каза Нинова.
"Нашето искане беше Кирил Петков да не бъде премиер и мисля, че той, правейки крачка назад, разбра това и заслужава уважение", каза тя. Но уточни, че повече няма да говорят за имена, докато не приключат преговорите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Засилени мерки по пътищата в Гърция преди великденските пътувания
Нов метод за бързо затопляне на Марс чрез изкуствени аерозоли
Късна емисия
Без допинг на Зимните олимпийски игри Милано-Кортина
"Локомотив" (Пловдив) с минимален успех над "Локомотив" (София)"
Рецепта от тефтера на баба: Класически козунак със стафиди
Спортът по телевизията днес, 4 април
Мачовете по телевизията днес, 4 април
Джъд Тръмп отнесе Робъртсън и стигна финала в Манчестър
Везенков и Олимпиакос превзеха върха в Евролигата
Още един сериозен претендент за промоция за Висшата лига
Крило на Фламенго хлътна по секси студентка + СНИМКИ
Празнуваме Лазаровден
Таро карта за 4 април, събота
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век