"Апостолът на свободата ни завеща да бъдем равни с другите европейски народи. Съвременният прочит на неговите думи означава да се интегрираме в Европа, т.е. да бъдем членове на еврозоната и Шенген.
В продължение на 6 години ние имаме един силен генерал президент, който е популист, а под неговия високо вдигнат юмрук имахме и правителства доминирани от популисти". Това заяви в интервю за БГНЕС Росен Плевнелиев, президент на България (2012-2017 г.).
По думите на бившия държавен глава "България е пример на държава, която е управлявана от популисти без хоризонт, без решения, затънала в противопоставяния и биткаджийство".
"Следователно не постигаме нито Шенген, нито еврозоната, нито стратегически инвестиции, потъваме в собствения си казан", смята Плевнелиев.
Според него е крайно време страната ни да формулира трайни и ясни национални интереси.
"Ние сме на ръба на пропастта и ако паднем, което означава трайно да се запокитим геополитически в периферията накъде между Европа и Азия, да се обречем на липса на стратегически инвестиции, да се обречем от тази гледна точка на бедност и на изолация, за да не допуснем този сценарии, на нас ни трябва ясно дефиниран национален интерес и план как да го постигнем. Последно катастрофата с Шенген още веднъж посочи, че към днешна дата политическият елит като цяло на България и управляващите, включително институциите не са способни да постигат резултати по стратегически национални цели. Това е тежка, но вярна констатация. За да излезем от дупката, трябва да дефинираме националния интерес, трябва да имаме ясен план и трябва да се обединим около него. Това все още не се случва", допълни той.
"Констатирам, че една голяма част от действащите политици, както и елитът на нашето общество, са забравили завета на дедите ни, забрави ли са какво ни каза Апостолът на свободата Васил Левски или може би удобно не искат да си спомнят. Апостолът на свободата ни каза бъдете равни на другите европейски народи и изградете чиста и свята република. Ако погледнем днешния прочит на това да бъдем равни на другите европейски народи означава да се интегрираме с Европа, което означава еврозона и Шенген. Да изградим чиста и свята република означава да изградим модерна демокрация с работещи институции, които работят с лице и служат на хората.
И икономика, която не е олигархична, а е европейска икономика, т.е. базирана на правила и на институции, които гарантират, че правилата се спазват".
"Апостолът на свободата ви е казал ходете да бъдете равни на другите европейски народи, а не да се интегрирате с казахските степи, с империи на изток от нас. Слушайте поне тази фигура, която всички ние се кълнем в наследството. Следователно трябва да постигнем членство в еврозоната и Шенген. И това е българският национален интерес", посочи Плевнелиев.
По думите му в САЩ, и в Германия, и във Франция и във всички демократични държави, изборът не е между леви и десни политици, а между демократи и популисти. "За съжаление, България падна в плен на популисти - популист президент, популист министър-председател, например Кирил Петков е стандартен ляв популист. Проблемът с това, е че популистите в нито една държава по света не са успели никога в човешката история да решат трайно и устойчиво нито един от проблемите на нациите", смята Плевнелиев.
Според него популистите се заиграват със страховете и надеждите на хората, те знаят как да направят това, а демократите търсят решения и са по-скоро стратегически играчи.
"Кирил Петков, като ляв популист, си е измислил, че Бойко Борисов е най-големият му враг. Нещо повече - понеже е популист, а не демократ той арестува незаконно лидерът на опозиционна политическа партия, в това число Бойко Борисов. Феновете, нарочно казвам феновете, а не избирателите на "Продължаваме промяната", феновете на ляво популиската партия „Продължаваме промяната“ аплодират акт на незаконно арестуване на опозиционен лидер, въпреки че това противоречи на конституцията и е направено по един недемократичен начин.
Затъваме в популизъм. По същия начин популизмът на Кирил Петков или на Румен Радев, т.е. биткаджийството, високо вдигнатият юмрук, измисленият враг, който осмисля деня, но не осмисля годината и десетилетието. Ще кажа нещо много важно, много лесно е да стреляте и да се биете срещу някой, много трудно е да лекувате раните след това", посочи Плевнелиев.
Според него и Народното събрание е пропито от този популизъм.
"Ние паднахме в плен на този популизъм, докога - докато народът се осъзнае и направи разликата между демократи и популисти и на следващите избори, когато и да са те, подкрепи системни демократично мислещи и действащи партии. Това означава партии, които са интегрирани в европейското семейство на демократични политически партии, това означава партии, които най-малкото разбират колко е важно успехът на една нация, включително и на една партия, дори и на индивида, да се базира не на биткаджийството да удариш някого или да го арестуваш, това не е успех, успехът е заедно, градейки правила и институции за по-добра бизнес среда, за доверие на пазарите, за стратегически инвестиции, за доброто име и репутация на България, интегрирайки България с обединена и демократична Европа да се поздравим с успех", посочи държавният глава в периода 2012-2017 година.

Радослав Илиев: Европа губи най-много икономически от войната в Иран
Започна нова наказателна процедура срещу „ТЕЦ Бобов дол“ за замърсяване на въздуха
Крис Хадфийлд: Започваме прехода към заселване отвъд космическата станция - Част 1
Crystol Energy: Паническите покупки са последното нещо, което искате на пазар под стрес
„На вашите услуги“: Унгарският премиер Орбан предлага подкрепа на Путин в изтекла стенограма
Откриха следите на изчезналата жена от Ръжена
Йотова: В гласа на Янка Рупкина ехтеше българската памет
Да очакваме ли чувствително повишение на цената на тока за бита от 1 юли?
Василев: Имаме най-много министерства в ЕС, трябва да намалим броя им
България с втора победа във втора група на „Били Джийн Кинг къп"
Флик за Ямал: Нека прави грешки, аз ще го браня!
Реал Мадрид - Байерн Мюнхен
Удар по Левски! Майкон пропуска Вечното дерби с ЦСКА
Иран чака отговор от ФИФА за участието на Мондиал 2026
Хубавото се подрежда за 3 зодии след 7 април 2026
Къде започваш: от дизайнерския план или от материала?
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
5 храни, които да премахнете от менюто си, ако сте 40+
Цветно настроение в пролетния маникюр (+Снимки)
Почина певицата Янка Рупкина
Варненски журналисти представят филм за най-големия банков обир на 20 век
От полицията излязоха с важни съвети за Великден
Илияна Йотова излезе с призив за мир в Близкия Изток
МБАЛ "Св.Анна" Варна е на ръба, очаква решение на държавата за заем
Делфинариумът във Варна прави безплатни представления за децата за Великден
Планетата е пренаселена: Идеалният брой хора е 2,5 млрд., сочи ново проучване
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето
Инструмент на НАСА за търсене на вода ще изследва Южния полюс на Луната
Екипажът на „Артемида II“ завърши историческо прелитане край Луната