Вторият мандат е единственото решение пред България, за да не отидем на шести предсрочни избори. Това коментира съпредседателят на ПП Кирил Петков.
Той потвърди решението на коалицията ПП-ДБ да не подкрепят първия мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ.
Петков обаче коментира, че в ПП-ДБ са доволни от факта, че ГЕРБ изпълни „джентълменското споразумение“ и подкрепи Стою Стоев от ПП за шеф на правната комисия.
Той коментира и скандалите около главния прокурор Иван Гешев и заместника му Борислав Сарафов.
„От последните дни ние сме изплашени до каква степен е превзета българската прокуратура. Нито една подмяна на човек не решава истинския въпрос. Започваме усилена работа за смяна на Конституцията“, съобщи той.
Според Христо Иванов трябва да бъде решен проблемът със законността.
„Това изисква решителна промяна в модела на управление на прокуратурата. Ние започваме разговори с всички сили за да тестваме наличието на конституционен консенсус за преструктуриране на ВСС - да бъде разделена съдийската от прокурорската квота. В прокурорската квота да има обществена квота и обществен контрол и в съдийската колегия да има старта друг за независимост. Да има преформатиране на модела на прокуратурата и да се ограничат кадровите правомощия на главния прокурор. Позволява му се сега на прокурора да държи важни дела на трупчета, това трябва да бъде прекратено, прокуратурата трябва да бъде вкарана в границите на законността. Обмисляме да има пряка конституционна жалба, преосмисляне на института на служебните правителства, за да сме сигурни, че само ще организират избори, а не да има квазипрезидентски режим, какъвто виждаме сега. Така това правителство не само ще реше моментната криза, а и ще реши дълбоките кризи“, каза той.
Според него целта не е просто да бъде сменен Иван Гешев, а да се промени модела.
Атанас Атанасов посочи, че политическата криза оголи много проблеми.
„В България закона не се прилага еднакво за всички. Трябва да бъдат приети такива промени, че да се получи синхрон между съдебната и изпълнителната власт, за да се прилага еднакво контролът. На тази етап се вижда, че има такива, които считат, че върху тях не маже да се прилага контрол“, каза той.

Безопасен актив ли са американските държавни облигации?
Войната хвърля сянка върху пазара на дизел
Дъщерно дружество на Volkswagen е заплашено от несъстоятелност
Американски инвеститор се превърна във втория по големина преработвател на петрол в Германия
Има четирима ранени при среднощните руски удари по Киев
Зеленски за първи път посещава Сърбия на фона на отслабващото руско влияние в Белград
Ще замени ли AI гримьорите? Професионалист разкрива каква е истината
Инфлацията в Гърция се забави: Горивата и жилищата продължават да поскъпват
Министър Абровски: Дигитализацията на ловния сектор е следващата стъпка
Ще промени ли това София? Български учен показа как сградите влияят на въздуха
Уулвс и Рен го искат: Левски закова цена на Светльо Вуцов
ЦСКА взривява поне още три трансферни бомби
Веласкес разкри защо Левски бие всички наред
Барса засилва капитан в Ливърпул, за да има пари за Родри
6-цифрено обезщетение: Имал ли е Инфантино любовница в УЕФА?
Мачовете по телевизията днес, 8 август
Любовен хороскоп за 10 - 16 август
Енергийна салата с пилешко и киноа
5 рецепти за домашни еко препарати за почистване
Етерични масла срещу хлебарки
Нумерологична прогноза за 8 август
Италианска бисквитена торта с маскарпоне
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
DARA и Орлин Павлов ще пеят за варненци на празника на града
Аварии оставят без вода стотици варненци
Европа бележи ръст на случаите на западнонилска треска
Фестивал на етносите завладява Варна днес и утре
30 души са пострадали при катастрофи у нас за последните 24 часа
Нивото на Дунав продължава да спада