Редица политици, общественици и граждани присъстват на молитвата за мир в Централната синагога на София, в знак на съпричастност към трагичната ситуация в Израел, предаде репортер на БГНЕС.
Проф. Александър Оскар, председател на еврейската организация в България “Шалом”, благодари на българското общество за съпричастността към гражданите на Израел.
"7-ми октомври ще остане един от най-мрачните дни в човешката история. Бяха изклани близо 1 300 души, сред които жени и деца без причина", каза Александър Оскар. Той подчерта, че днес са се събрали да се помолят за траен мир между Израел и арабите. "Той ще бъде утвърден само, когато всички терористични организации, като Хамас, бъдат унищожени", подчерта председателят на "Шалом".
Посланикът на Израел у нас Йоси Леви Сфари заяви, че терористичната организация Хамас е извършила всички престъпления срещу човечеството. "Благодаря, че всички вие сте тук, за да покажете своята грижа", каза посланик Йоси Леви Сфари.
Президентът на България Румен Радев подчерта, че в тези тъжни дни ние отдаваме дълбока почит към всички жертви. „Сцените на брутално насилие отприщиха вълна от гняв и възмущение. Искам да изразя своята искрена надежда, че гражданите, взети за заложници, възможно най-скоро ще се завърнат живи и здрави. Знам, че това е изключително трудно, но затова сме се събрали всички тук”, каза държавният глава. Президентът е категоричен, че България остро осъжда безпрецедентната атака срещу Израел и убийството на мирни граждани. "Винаги сме заклеймявали и ще продължим да осъждаме тероризма във всичките му форми. Нашата пълна съпричастност към Израел се въплъщава в дълбоките исторически връзки между България и израелската държава“, отбеляза Румен Радев.
Председателят на НС Росен Желязков подчерта, че израелският народ за нас, българите, е братски. „Затова ние сме особено чувствителни и споделяме драмата и трагизма на този жесток акт на непровокирана война срещу Израел. 7-ми октомври ще остане в историята като най-зловещата библейска война между доброто и злото“, заяви Росен Желязков. Той призова да покажем на света, че тероризмът няма място в нашия живот. „Днес, на този ден на траур, се молим за душите на загиналите, на живите, на всички, които ще проведат справедливата битка срещу тероризма“, каза председателят на 49-то НС Росен Желязков.
Министърът на външните работи Мария Габриел бе категорична, че осъждаме по най-категоричен начин бруталните атаки на Хамас срещу Израел. "Няма оправдание за терора. Израел е в правото си да се защитава в съответствие с международното и хуманитарно право. Заложниците трябва да бъдат освободени веднага", заяви Мария Габриел.
Изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов призова да бъдем непримирими. „Прокуратурата на Република България ще преследва всички прояви на радикален ислям. Всеки трябва да поеме своята човешка роля и да не се допуска език на омразата“, подчерта изпълняващият длъжността главен прокурор на България Борислав Сарафов.
Кметът на София Йорданка Фандъкова определи болката и тъгата като чувствата, които ни съпътстват от 7-ми октомври насам. "Болка към жертвите и гняв към терористите. Молитва за мир, за всички загинали, молитва страданията да спрат", каза Йорданка Фандъкова.
Посланикът на Кралство Испания изпрати писмо в знак на съпричастност към народа на Израел, в което изрази осъждане на терористичните атаки.
Българският поп-певец Миро също изрази подкрепа. "Скърбим с вас и ви обичаме с цялото си сърце", каза Миро.
За финал прозвучаха химните на България и Израел, с което още веднъж се подчерта силната връзка между двете ни държави.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Премина ли бизнесът наистина към екоопаковки
Депутатите приеха окончателно промените в Закона за кредитните институции
Собствениците на Porsche могат да спасят Volkswagen от катастрофа
Защо най-добре представящият се борсов индекс в света тази година навлезе в мечи пазар?
ЕК опитва да насърчи електрификацията, но разходите са предизвикателство
Инвестиция, а не разход: Защо персонализираните онлайн магазини носят по-висока възвръщаемост (ROI)?
Обявиха дата за първите парламентарни избори в Палестина от близо 20 г. насам
Жена се удави в Бургас, туристи откриха тялото ѝ на плажа
Депутатите решиха: Плащаме на САЩ поисканите още 37 млн. долара за машините "Страйкър"
Обедна емисия
Ексклузивна среща със звездите от "Под прикритие" 6 на Aniventure Comic Con 2026
Бизнес софтуер през 2026: Защо готовият софтуер вече не е достатъчен за бизнеса?
Легенда на Левски разкри какво трябва да направи Веласкес срещу Борац
Ман Юнайтед удари по Челси: Андрей Сантос пристига срещу 50 млн. паунда
Обрат с Влахович! Ювентус е готов да го върне, но при една ключова промяна
Левски ликува! ФИФА взе ключово решение по трансфера на Око-Флекс
Клоп каза "ДА"! Германия му предлага договор до 2030 година
Официално: Лийдс привлече Хари Уилсън, ще играе с Илия Груев
Дневен хороскоп за 10 юли, петък
Почина легендарната певица Бони Тейлър
Бърза рецепта за домашен сироп от малини
„Каталог на студените досиета“ от Симон Сейнт Джеймс
Защо камерата се превръща във все по-важен фактор при избора на смартфон?
Скулптурен дизайн от Stéphane Rolland за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
ГЕРБ внася законопроект за забрана на социалките за деца до 16 години
Събраха пари за следването талантлива варненка в Кеймбридж
Изграждат екологичен парк край Балчик
Издирват собственикa на голям хлебозавод
Европейският парламент подкрепи създаването на цифрово евро
Иновация: Спасяват хора в морето с дрон
7 факта за черните дупки, които звучат като научна фантастика
Airbus разработва първия в света самолетен двигател на водород
ispace резервира полет със Starship на SpaceX за амбициозна лунна мисия през 2030 г.
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026 г.: Какво ще се вижда от България и Европа
Hayabusa2 изпрати нови впечатляващи снимки от далечен астероид
Растенията споделят енергия чрез скрити подземни мрежи