Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов заяви в новосъздадената временна парламентарна комисия за разследване на корупционните практики в Агенция „Митници“ и евентуалната роля на Асен Василев в тях, че в Министерството на вътрешните работи има пропускателен режим и може да се направи справка кой, кога и по какъв повод е влизал там, както и че познава Стефан и Марин Димитрови от бившият вътрешен министър Бойко Рашков, предаде БГНЕС.
Стоянов подчерта, че ако е бил толкова близък с тях, колкото се твърди, може би е щял да бъде на някоя от снимките, които бяха разпространени в публичното пространство.
Служебният вътрешен министър съобщи, че Стефчо Банков, който е брат на арестуваната шефка на Агенция „Митници“ Петя Банкова, работи в МВР в звеното за подпомагане на министъра. Той посочи, че Банков е бил директор на „Вътрешна сигурност“, но е освободен от Рашков заради уронване на престижа на МВР, като три или четири пъти е възстановяван от съда.
Стоянов съобщи, че още от самото начало, когато е бил назначен на поста, Василев го е попитал какво ще се случи в Хасково и ще има ли промени, като му е казал, че има човек, на когото може да разчита – Недан Хаджиев, както и че бившият финансов министър го е попитал защо не го назначава в ОДМВР – Хасково.Попитан от Тошко Йорданов от ИТН, може ли това да е налагало финансови рестрикции към МВР от страна на Василев, той отговори: „Чух такъв коментар, че някои от нещата ще се бавят в МВР.“
Стоянов потвърди, че само за ОДМВР – Хасково е получавал предложение от Асен Василев.
Стоянов е сигурен, че кои са хората, които са били в дома на Бойко Рашков, ще се установи. На т.нар. вечеринки, по думите му, е обсъждано как да бъде дискредитиран.
„Конкретно се е казвало – ти ще станеш министър, ти зам.-министър, но за целта Калин трябва да го няма“, разказа той.
Константин Бачийски от ПП-ДБ попита служебния вътрешен министър откога познава Стефан и Марин Димитрови. Стоянов поясни, че е заел поста на директор на ГДБОП по предложение на Бойко Рашков с негова заповед от 31 май 2021 г. „След този период не мога да ви кажа конкретна дата кога съм се запознал с тях. Понякога и два пъти на ден съм ходил в министерството“, каза той и уточни:
„Аз влизам в МВР, качвам се на етажа, има едно диванче, на което може да изчака всеки гост докато министърът го приеме. Аз отивам и го виждам този човек, няма някакъв повод. Нямало е конкретни разговори, те се виждаха с много хора.“
Стоянов отговори, че по онова време не му е било известно, че те имат съпричастност към контрабандни канали.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Радев: Нагледахме се на сглобки, хора в сянка ръководят разпределянето на обществения ресурс
"Локомотив" (Пд) си тръгна с трите точки след обрат над "Ботев" (Вр)
Доц. Людмил Георгиев: Криминалните случаи като "Петрохан" разделят обществото
Илия Груев е Футболист №1 на България
Лечева: Надявам се тази срамна страница от историята на БОК да приключи
Голям провал за Десподов и ПАОК, наш национал си заши автогол
Вижте всички победители в анкетата "Футболист на годината"
Десподов е детрониран! Груев е Футболист №1 на България
Мъри Стоилов е „Треньор №1 на България“ за 2025 г.
Ман Сити триумфира с Карабао Къп, младок разплака Арсенал
Левски, Лудогорец и ЦСКА грабнаха призовете по постове
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 - 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Войната в Иран коства 53 млрд. долара на най-големите авиокомпании в света
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната