Нова политическа формация с националистически профил събра бивш президентски съветник, икономисти и отцепници от “Възраждане”. Тя ще бъде учредена на 23 ноември.
Начело на “България може” застава икономистът Кузман Илиев, който отдавна говори за собствен проект. Зам.-председател ще бъде Александър Маринов, който бе шеф на Стратегическия съвет на Румен Радев, преди президентът да закрие структурата. Бе и съветник на Гълъб Донев като служебен премиер. Именно професорът пръв заговори за бъдещ президентски проект. Преди 30-ина години Маринов бе шеф на БСП - София.
Кузман Илиев пък се пробва като независим за евродепутат и събра 11 057 гласа, а през 2021 г. бе в парламентарните листи на ВМРО. В началото на годината той обяви, че ще си сътрудничи с лидера на “Величие” Ивелин Михайлов.
“Ние вървим по собствен политически път, нямаме червени или бели разделителни линии, но за нас е важно да изведем България до просперитет. С всички партии, които по конкретни теми се държат национално отговорно, може да се работи”, бе отговорът на Илиев за потенциални партньори.
Работел по новия проект от година и половина. Прагматично България трябвало да е ориентирана както към Изтока, така и към Запада, според националния си интерес.
Наскоро Маринов обясни, че новата формация няма нищо общо с държавния глава. “Ако въпросът е дали партията е създадена по идея на президента, насочена от президента и т.н. - не, не е така. Ако става дума за ценностите, принципите и целите - да, имаме голяма степен на съвпадения с политическия курс, който президентът Радев водеше през последните години”, обясни политологът в интервю за “Фокус”.
Към новата формация ще се присъединят и отлюспените от “Възраждане” Николай Дренчев и Иво Русчев. Те и Александър Арангелов бяха изключени, след като препоръчани от тях за общинари в София подкрепиха Цветомир Петров от ПП-ДБ-СС за председател на Столичния общински съвет. Тримата планираха собствена партия, а през април бизнесменът Васил Божков обяви, че отцепниците ще помагат на политическия му проект “Център”, което те отрекоха.
В учредителната декларация пише, че формацията ще “представлява действително, а не фалшиво истинските родолюбиви българи, които са отворени към развитието напред, но и знаят откъде идват”. Ще се придържат към “традиционните морално-нравствени ценности” ще защитават частната собственост и свободата на стопанската инициатива. За ядрената енергетика са и за “реформа за въвеждането на ефективна административна и финансова децентрализация”. /24 часа

Новите заплахи на Тръмп към Иран заличиха оптимизма на повечето борси в Азия
Meta и TikTok потенциално са нарушили забраната за деца в социалните мрежи в Австралия
Цените на жилищата във Великобритания са нараснали с най-бързия си темп от 15 месеца
Жилищният пазар у нас навлиза в нов етап: с по-бавен ръст, но повече инвеститори
Три бивши пазарни фаворита са двигателят на европейските разпродажби за 420 млрд. евро
Кирил Белелиев: В условията на криза зелената енергия е стратегическа за Европа
Ричард Алибегов: Без намаление на ДДС ставката секторът е изправен пред затваряне на заведения
Христо Стоичков: Къде се забърза, Боби? Сълзите не могат да спрат
40 години на сцена: "Дон Карлос" отново оживява в Софийската опера
Откриха 2,4 тона негодно месо в магазин в Плевен
33-годишен е задържан за кражба на 15 000 евро в София
От ЦСКА: Почивай в мир, Борислав Михайлов!
Краси Балъков: Тежко е да приема, че Боби вече го няма
Шпионски скандал! Италиански войник снимал тренировката на Босна
Евтини билети за Евро 2028
Почина Борислав Михайлов
Нека го запомним така: Този фантастичен Боби Михайлов!
Първият собствен дом – как поколението Z преобразява представата за уют?
Какви послания ви носят повтарящите се числа на часовника?
Изберете карта и вижте какво ви очаква в следващите три месеца
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
5 метода, които ще ви помогнат видимо да намалите целулита
5 семена, които нутриционистите препоръчват – помагат за хормонален баланс
Спипаха поредният "рекордьор", седнал пиян зад волана
Откриха тонове месо с изтекъл срок и без документи в магазин
Тъжна вест! Почина Борислав Михайлов
Разбиха наркооранжерия за производство на марихуана в курорт край Варна (СНИМКИ)
Младите таланти на ФК Аксаково изиграха три двубоя през уикенда
RDW: Нидерландия въвежда пътна такса за камиони на 1 юли 2026 г.
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste