"Те са нови пари, но няма да стигнат до изпълнителите на медицинска помощ. Парите ще бъдат насочени за увеличаване на заплатите в заетите в Министерството на здравеопазването - РЗИ, болници, НЕЛК, Изпълнителна агенция по лекарствата, Изпълнителна агенция "Медицински надзор". За тези, които работим на първа линия, не се предвижда нищо", заяви д-р Виктория Чобанова - председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София-област.
Пред Bulgaria ON AIR тя подчерта, че джипитата не получават по 1000 лева допълнително, което оставя лошо впечатление сред медиците.
"Наблюдаваме 80% от пациентите, които си стоят у дома, опитваме се да ги наместим в болница, когато те се влошат. Наблюдаваме всички карантинирани и контактни на болните... Всичко това без никакво финансиране. Не знаем даже на коя линия сме, никой не споменава за дейността на общопрактикуващите лекари", каза д-р Чобанова в студиото на "България сутрин".
Няма общопрактикуващ лекар в България, който да не се е срещал с поне един пациент, диагностициран с коронавирусна инфекция, предупреди тя.
"Получаваме заповед да вършим нещо, а то не може да се върши. Започва звънене по телефоните, обяснения - понякога успяваме, друг път - не. Срещи с новия здравен министър най-вероятно ще има. От някои изказвания забелязваме, че и той не знае какво точно работят общопрактикуващите лекари", коментира още гостът в студиото.
Д-р Чобанова алармира, че джипитата имат нужда от ясни и работещи правила за това какво правят, когато имат карантиниран пациент. Самата тя в момента има десетина карантинирани пациенти и споделя, че чука на дърво те да не се разболеят.
"Никой не ни дава възможност да правим диагностика на коронавирусна инфекция. По този начин не можем да преборим епидемията. Трябва ни финансиране. 80% от болните са неосигурени, голяма част от тях нямат и телефони, трябва да ги издирваме активно. Никой не ни дава нищо безплатно. Безплатно получихме по 2 маски с разлепени ластици. Всичко си купуваме ние от средствата, които получаваме за медицинска дейност", сподели още председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София-област.
Тя не смята, че ще се справим с коронавирусната инфекция за по-малко от две години. Д-р Чобанова посочи, че вече имат заразени и починали колеги.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 започна седмицата почти без промяна, Intel тласна чиповете надолу
Администрацията на Тръмп е отнела над 175 хил. визи от началото на мандата му
Кадър на деня за 10 август
Руският Върховен съд забрани на антивоенната партия "Яблоко" да участва на парламентарните избори
Ръководителите на UniCredit и Commerzbank са провели първия си разговор за германската банка
Тръмп поиска от Иран да плати компенсация за убити хора във войни, атаки и протести
Има ли "правилен" час за риба? Ето какво показват данните
Рецепта за кекс с узо
Късна емисия
Обявиха извънредно положение в Колумбия, ЕС е в готовност за помощ
Нинова за убийството в Пловдив: Ако бях съдия - най-високата присъда
Спортът по телевизията днес, 11 август
Мачовете по телевизията днес, 11 август
Ботев Пловдив победи Спартак Варна у дома
2000 човека дойдоха на фалшивата сватба на Роналдо + СНИМКИ
ВИДЕО: Черно море – Лудогорец
Ливърпул обяви трансфера на Роналд Араухо
Таро карта за 11 август, вторник - Петица жезли
Дневен хороскоп за 11 август, вторник
Сладкиш с кайсии за Голяма Богородица
Без декори и ефекти: LP направи концерт, който публиката няма да забрави
Красив и различен - deep french маникюр (+Снимки)
TRENDER POSH – дамски смарт часовник, създаден за различните моменти от деня
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
Нова надежда при макулна дегенерация: Иновативна система за продължително лечение
Остра чернодробна недостатъчност след топлинен удар
България е с най-висока честота на вроден сифилис в ЕС!
Връзката на щитовидните заболявания със сърдечно-съдовата система
Варна въвежда услуга за денонощно здравно наблюдение на хора в риск
Електромобилите станаха по-евтини от хибридите
Куриоз: Изритана топка по време на мач причини верижна катастрофа (ВИДЕО)
Наблюдаваме частично пълно слънчево затъмнение от България
НСИ показва как се променя официалната статистика с изложба в Морската градина на Варна
Мъж без книжка, опита да избяга от полицаи във Варна
Ясни са победителите в 50-ия юбилеен международен бридж фестивал „Варна“