Учени от Великобритания, Германия и САЩ са първите, които описват механизмите на промените в околната среда в Южен Китай и околните райони, които са могли да доведат до рязко увеличаване на видовото разнообразие на прилепите – първопричината за появата на новият коронавирус SARS-CoV-2. Резултатите от изследването са публикувани в списанието "Science of the Total Environment", предава БГНЕС.
Глобалните климатични промени – повишаване на температурите, увеличаване на количеството слънчева светлина и въглероден диоксид в атмосферата – са променили състава на растителността и естественото местообитание на животните в много региони по света.
Мащабно екологично проучване в Южен Китай и околните райони на Мианмар и Лаос разкрива значителни промени във вида на растителността в тези райони през последния век. Това е създало благоприятна среда за живот на прилепите там.
Известно е, че броят на новите вируси, произхождащи от популацията на прилепите, пряко зависи от броя на местните видове сред тези животни. Учените изчисляват, че само в Юнан от началото на 20-ти век са се появили 40 нови вида прилепи, които потенциално носят със себе си около 100 вида коронавируси. Поради затоплянето и свързания с това бърз растеж на тропическите гори, според изследователите регионът се е превърнал в "глобална гореща точка" за появата на нови зоонозни патогени.
"Изменението на климата през последния век е направило местообитанието в провинция Юнан в южната част на Китай подходящо за значително повече видове прилепи", заяви главният автор на изследването д-р Робърт Бейер от Катедрата по зоология в прессъобщение от Кеймбриджския университет. “Разбиране за това как се е променило глобалното разпространение на прилепите може да бъде важна стъпка за възстановяване на историята на произхода на COVID-19.”
Въз основа на данни от наблюдения на температурата, валежите и облачността през последните сто години, авторите са съставили карта на растителността в света, каквато е била преди век. След това те използвали информация за растителната потребност на различни видове прилепи, за да определят глобалното разпространение на всеки вид в началото на 1900-та. Сравняването на тази картина с настоящото разпространение позволило на учените да разберат как видовото разнообразие на прилепите се е променило по света през последния век.
"Тъй като климатът е променил местообитанието, много видове са се преместили в други местообитания, носейки своите вируси със себе си. Взаимодействието между животните и вирусите в новите локални системи е довело до появата на голям брой нови вредни вируси", обяснява Бейер.
Според световната оценка за популацията на прилепите, днес има около 3 000 вида коронавируси. Всеки вид от тези животни пренася средно 2,7 коронавируса. Повечето коронавируси, пренасяни от прилепи, не се предават на хората. Но увеличаването на броя на видовете прилепи в определен регион увеличава вероятността там да възникне опасен за хората патоген.
Проучването установява, че през изминалия век изменението на климата е довело и до увеличаване на видовете прилепи в региони на Централна Африка и части от Централна и Южна Америка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street затваря с ръстове, но напрегнатата седмица приключи на червена територия
К. Желев: Проблемите на автомобилната общност у нас трябва да се решават конструктивно в диалог с властта
Източният фланг на НАТО поема повече разходи за американски бази, за да успокои Тръмп?
Веселин Коларов: US Open може да постави рекорд от 100 млн. долара
"Двоен удар" по търговски център в Кривий Рих уби поне 15 души*
Държавната платформа на Украйна за дарения набра почти 4 млрд. долара
Как да изглеждаме скъпо, без да харчим много
Ново проучване преобръща представите за влиянието на екраните при децата
Кръстовище в София със странна светофарна уредба: За малко да ме отнесе трамвай
Рецепта за патладжан ветрило с домати и сирене
Брайтън пак отряза Ливърпул за крило
Ман Юнайтед договори халф за 70 милиона паунда
Мощен старт! Арсенал започна защитата на титлата си с бой над новак
Драма на „Тича“! Черно море грабна първа победа за сезона
Саръбоюков остана осми на Диамантената лига в Лозана
Ландо Норис вярва в защитата на титлата си
Таро карта за 22 август, събота - Паж на жезлите
Дневен хороскоп за 22 август, събота
Популярният менталист Lior Suchard се завръща в България
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва