Пет отделения за болни с Ковид-19 са открити в болница "Св. Марина" във Варна. Това съобщи днес епидимиологът от звеното за противоепидемичен контрол на здравното заведение доц. Цонко Паунов.
За лечение в тях постъпват и болни от други области в страната. Доц. Паунов каза, че случаите в интензивните отделения се увеличават и протичат по-тежко. Той припомни, че при пика на последната вълна на Ковид-19 в болницата са били открити 15 отделения за лечение на болни с коронавирус.
Доц. Паунов прие роботизиран апарат за UV-дезинфекция срещу коронавируса - дарение по линия на обща поръчка на ЕК, финансирана от Инструмента за спешна подкрепа на ЕС. Роботът е за дезинфекция на въздуха и повърхности. В момента болницата се дезинфекцира с няколко подобни апарата, които са също ултравиолетови, но от по-нисък клас. Освен това се използва и химична дезинфекция, каза още той, цитиран от БТА.
Това е четвъртият такъв робот, който пристига в България, съобщи Момчил Кръстев - управител на фирмата дистрибутор на датската компания, производител на роботите. Той обясни, че по принцип дезинфекцията с робота трябва да се извършва, когато в помещенията няма хора, но има вариант да се прави и докато в помещенията има пациенти, например в интензивно отделение.
Ултравиолетовата светлина на робота е изключително мощна, не се отделя никакъв озон при дезинфекцията с него, така че тя е безопасна, допълни Кръстев.
В отговор на въпрос той каза, че на този етап за страната ни са предвидени доставените досега четири робота, но има вариант още болници да кандидатстват и да бъдат одобрени.
Дарението е доказателство как работи европейската солидарност напрактика, коментира областният управител Марио Смърков, който изказа благодарност към ЕК и датската фирма-производител. Той благодари и на лекарите и медицинския персонал за усилията, които полагат за подпомагане на възстановаването на физическото и последващото емоционално състояние на хората, които пострадаха и ще пострадат от тежката пандемия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Отварянето на Ормузкия проток няма да изтрие икономическите щети
Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
Технологичният сектор повлече надолу S&P 500 в началото на седмицата
Кадър на деня за 22 юни
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ
К. Йорданов: Волатилността в преговорите за Близкия изток ще продължи и на пазарите
Църковен празник на 23 юни - поверия, забрани и традиции
Времето във вторник, 23 юни: Облачно, гръмотевични бури и валежи
Христо Стоичков за Меси: Всички спорове са излишни! Аржентинецът вече е №1 по голове на световни първенства
Меси след дубъла срещу Австрия: Щастлив съм, вече сме на осминафиналите
Норвегия победи Сенегал с 3:2 и се класира за 1/16-финалите на Мондиал 2026
Мбапе с два гола при 3:0 над Ирак, Франция е на 1/16-финал на Световното първенство
Англия – Гана
Португалия – Узбекистан
Нумерологична прогноза за 23 юни
Класически италиански брускети
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Дневен хороскоп за 23 юни, вторник
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения