Преди 126 години в Пловдив е обявено обединяването на Княжество България с Източна Румелия. След Съединението Пловдив се отказва да бъде столица на страната и отстъпва първото място на София.
Преди да се вземе това решение обаче по темата кой от двата града да стане столица се спорило разгорещено, твърдят историците.
Според директора на Историческия музей в Пловдив, след като Градът под тепетата отстъпва първото място на София, той започва да изостава икономически.
„Година след събитията от 1885 година пловдивчани започват да се питат защо са направили шопите столичани, защото градът е започнал да се развива наобратно”, смята Стефан Шивачев.
И днес пловдивчани са разделени в мнението си по спорния въпрос отпреди 126 години.
„Пловдив и сега си е столица, но духовна”, смята Недялка Милева.
„Пловдив щеше да спечели, ако беше станал столица, сега печели повече София”, е мнението на пловдивчанина Петър Караиванов.
„Пловдив винаги е бил втори град и така е по-добре”, казва 65-годишната Марияна Димитрова.
Историците твърдят, че в годините след Съединението София започнала да се развива изкуствено.
„Моето лично мнение е, че решението София да бъде столица на обединена България е мъдро и правилно”, смята историкът Стефан Шивачев.
По думите му Пловдив е град за живеене, а София е град за правене на бизнес.
Най-важният урок от събитията около Съединението на България е голямото обединение на българския народ. По този повод в центъра на Пловдив е издигнат паметник на Съединението, под който във вечерта на всеки 6 септември се чества голямото историческо събитие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.