Бюджетът за 2013 г. ще бъде по-спокоен и по-свободен, защото сме постигнали финансова стабилност. Това съобщи вицепремиерът и министърът на финансите Симеон Дянков пред медии в Смолян.
„Следващата година можем да си позволим повече пари за пенсионерите и в сферата на образованието. А също и за инфраструктурата са предвидени около половин милиард повече средства“, похвали се Дянков.
Парите за учителите и детските градини също ще се обсъдят между първо и второ четене на бюджета, като се очаква да се отпуснат още 20 милиона лева за учителите и 30 милиона за детските градини.
Всички тези разходи Дянков смята да коменсира с мерки за увеличение на приходите, една от които е създаването на данъчно дознание. НАП вече месеци наред работи по такъв проект за законови промени, с които да се разширят правомощията на данъчните инспектори по примера на минтичарите.
Вицепремиерът коментира и проблема със задлъжнялостта на общинските болници. според него проблемът ще става по-сериозен от година на година, тъй като целият модел около тях е сгрешен. „Вариантът, който се прилага в Девин с регистрирането на държавно търговско дружество, за да функционира държавната болница там, може да стане пример и за други общини, ако проработи“, предложи Дянков, ако схемата в Девин е успешна.
По негово мнение проблемът с общинските болници може да се реши, ако се промени собствеността на болницата и начините за финансирането й, защото държавата не може да дофинансира държавни дружества.
В Смолян Дянков участваше в обществена дискусия "Смолян - нови маршрути за културен и еко туризъм в областта".
Той обеща да бъдат отпуснати пари за високоскоростен път Смолян-Пловдив.
„Смолянска област заслужава това, с оглед на факта, че този път ще помогне още повече за развитието на различни форми туризъм в региона. Още като се прибера в София, ще задействам нещата в Министерство на финансите”, заяви министър Дянков при посещението си в родопския град.

Кадър на деня за 17 юни
BYD засилва присъствието си в луксозния сегмент в Китай с по-достъпен SUV
Георги Захариев: SpaceX демократизира пазара, като ритейл инвеститорите купуват визията на Мъск
Кристин Лагард: Изкуственият интелект е огромен риск за финансовата стабилност
Сделката на Тръмп с Иран рискува да е по-слаба от договореното от Барак Обама
AI надпреварата все повече се определя от конкуренцията между САЩ и Китай
Рецепта за испанска салата с хамон
Отслабва ли се от цигарите? Митове и факти за никотина
Влак прегази 55-годишен мъж в Русе
Рецепта за суши с пилешко месо и краставица
Късна емисия
Защитник на ЦСКА се похвали със сватба + СНИМКИ
В Локо София минаха медицински прегледи
НА ЖИВО: Англия – Хърватия 2:2, Кейн с дубъл, Батурина изравни временно
Шок за Роналдо и Португалия! ДР Конго вкара първия си гол и взе първа точка
Много тежък жребий за ЦСКА в Лига Европа!
Новите собственици на Левски: Освен нов стадион клубът се нуждае от още четири ключови промени
Дневен хороскоп за 18 юни, четвъртък
Психолози: съжалението може да е най-полезната емоция след 40
5 градинарски трика за повече краставици
Италианска Peperonata с чушки
Трудностите приключват за 3 зодии след 18 юни
DARA танцува Bangaranga с Джокович и дъщеря му Тара
Евростат: България с най-висока инфлация в еврозоната през май
Дара, Джокович и дъщеря му танцуват Bangaranga (ВИДЕО)
31 пияни или дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
19-годишна дрифтърка отнесе 1500 евро глоба (ВИДЕО)
Разбиха поредната наркооранжерия край Варна (СНИМКИ)
Наградиха варненски ученици, осмелили се да се включат в предизвикателството „Да сърфираме безопасно и по правилата“
Китай ще изстреля първия си сателит за наблюдение на космически отпадъци
Извънземните вероятно съществуват: 3 причини, за да не ни посещават
Луната скрива Венера днес: Къде ще видят явлението на живо
Мисията на сондата MAVEN на НАСА приключи след 11 години
Две почти непокътнати римски статуи са открити в Израел
Северна Америка разполага с редкоземни елементи за десетилетия напред