Конституционният съд образува дело по искането на 96 депутати от ГЕРБ "за установяване на несъвместимост и прекратяване на правомощията на Делян Пеевски като народен представител от ДПС".
Докладчик по делото е Румен Ненков, баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков, който обаче точно поради тази причина е единственият народен представител от партията, неподписал искането.
Мотивът на народните представители от ГЕРБ е, че с подписването на клетвения лист веднага след избирането си Пеевски фактически е поел поста председател на ДАНС, а Народното събрание не е гласувало оставката му като депутат. Така на практика той изпълнява едновременно и двете длъжности.
При внасянето на искането в КС в петък Данаил Кирилов обясни, че то се различава от идеята на БСП и ДПС да потърсят тълкувателно решение по случая с Пеевски, защото те настояват за разпореждане на Конституционния съд да се прекратят правомощията на депутата и да се упълномощи следващият кандидат по листа."Искането на БСП и ДПС е само с цел Пеевски да остане депутат", коментира тогава и Красимир Ципов.
ДПС и БСП още не са внесли своето искане в КС. Те смятат да питат какъв е статутът на Пеевски, който на 14 юни бе избран за председател на ДАНС и положи клетва като такъв, на 19 юни парламентът отмени решението си за избора му на този пост, а междувременно Пеевски оттегли от Народното събрание оставката си като народен представител, депозирана след избора му в ДАНС.
Управляващите още не са решили как да формулират въпроса и не са внесли искането, чиято цел според социалисти е да отложи решаването на въпроса, докато общественото напрежение стихне. През това време "по собствена воля" Пеевски няма да се появява в НС, обявиха от ДПС.

Оценката на „Великолепната седморка“ се свива с 2,3 трлн. долара заради страховете около AI
Министърът на туризма: Секторът отчита 6% годишен спад за полугодието
SOFIX затвори последната сесия за месеца с ръст от 0,19%
Британският автомобилен сектор е заплашен от 1,4 млрд. паунда нови разходи около Brexit
Преходният период на MiCA приключва с две регистрирани у нас фирми
По какъв начин цифровизацията в туризма помага за организиране на плажния ден?
Шестима души пострадаха при инцидент с "банан" край Ахелой
Пламен Димитров, КНСБ: 700 млн. евро по-малко за заплати, автоматизмът в силовите ведомства да отпадне
Централна емисия
Нинова: Бюджетът е недоносче на некомпетентни хора, олигархичният модел се прегрупира зад Радев
Централна емисия
Мъж загина в голям пожар в Гърция, хора се евакуират спешно
НА ЖИВО: Кот д'Ивоар - Норвегия 0:1
Край на една епоха! Димитър Илиев слага край на кариерата си
НА ЖИВО: Левски – Радник 5:0, Сержиньо бележи,а "сините" се забавляват
Куман хвърля оставка заради провала на Нидерландия
Свързват национал на Еквадор със секси певица + СНИМКИ
Наш национал и отборът му започват историческото си участие в Бундеслигата срещу Леверкузен
5 растения, които да отглеждате на сенчеста тераса
Асцендентът – какво разкрива за вас
15 мъдри български поговорки за трудни моменти
Пухкав японски чийзкейк
Месечен хороскоп за юли 2026
Психологът Виктория Дякова: Признаците на тревожност са гадене, нервен стомах, треперене
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Спартак (Варна) привлече юноша на Левски
Представят структурите на МВР за професионалния празник на министерството във Варна
Пуснаха нови 10 000 застрашени есетри в Дунав
Какво време ни очаква в сряда?
Монахиня с шокиращо твърдение: Извънземните са демони под прикритие
Учени предлагат изкуствено затъмняване на Слънцето като мярка срещу супер Ел Ниньо
Уникален пейзаж: Пустиня в Боливия се превръща в гигантско огледало
Китай вече притежава най-бързия суперкомпютър в света
Учените са озадачени: Откриха една от най-големите структури във Вселената
Разминаване: Кога ще се случи първият безпилотен полет на индийския кораб „Гаганян“