За 12-и пореден ден граждани протестират в столицата. Те се събраха на площад "Независимост" с искания за оставка на правителството и за промени в Изборния кодекс.
Протестиращите скандират „Оставка”, „Мафия” и „Червени боклуци”. Чуват се силни освирквания. Участниците в протеста развяват много български знамена и държат плакати, на които пише: „Нови политици с чисто минало, работещи за народа, открита и прозрачна политика, въвеждане на образователен ценз при гласуване”, „NO Орешарски”. Надписите на други издигнати плакати гласят: "Българската полиция е достойна за уважение", „Докога да чакаме да си идете?”.
Към 19.30 часа около 2000 души се бяха събрали в центъра на София, около 20.15 ч. те вече наброяваха 3000, съобщи пресцентърът на МВР.
В протеста участват семейства с деца. Обстановката в района е спокойна, полиция охранява сградите на Министерския съвет, на Президентството и на Народното събрание.
Традиционно след това протестиращите преминаха в шествие от Министерския съвет през Народното събрание към Орлов мост. След това те минаха по бул. "Евлоги Георгиев", по бул. „Витоша“ до централата на БСП, а после достигнаха и до тази на ДПС. Оттам протестиращите се върнаха на Орлов мост.
Около 50 варненци пък протестират пред сградата на общината срещу правителството на Пламен Орешарски. Протестиращите скандират „Червени боклуци” и „Оставка”. Те развяват българското знаме и носят различни лозунги. Протестиращите блокираха кръстовището пред общината. Преобладаващо те са млади хора и майки с деца.
Десетки протестиращи, които настояват за оставката на правителството, се събраха на пощада пред сградата на общината в Бургас. Протестът беше мирен. Част от хората бяха донесли плакат „Бургас спи сън, а мафията е навън”. Друг беше съчинил четиристишие за Тройната коалиция и „нейното обесване”, за да „няма вече протест” . Една от пристигналите на протеста жени беше донесла малка жълта тиква с написана под нея гатанка: „Вари го, печи го, на тиква мирише. Що е то? Политик”.
Стотина протестиращи благоевградчани затвориха движението по кръговото кръстовище на бул. „Св. св. Кирил и Методий”. Те направиха жива верига, като се хванаха за ръце и обиколиха цялото кръгово. Протестиращите скандират „Долу ДПС”, „Орешарски вън”, „Муса, не си желан” и други.
Протестиращите в Пловдив блокираха кръстовището при Чифте баня. Те седнаха на асфалта. Кръстовището ще бъде блокирано 15 минути. Затворено е движението по булевардите „Шести септември” и „Цар Борис Трети Обединител”. Сред протестиращите тази вечер има много майки с малки деца и бебета в колички. Хората отново скандират „мафия”, „оставка”, „нови избори” и „червени боклуци”. По-рано над 700 протестиращи в Пловдив тръгнаха на шествие по Главната улица. Минавайки през офиса на „Атака”, те не се спряха, показвайки, че игнорират партията на Волен Сидеров. Преди началото на протеста пловдивчани обявиха, че тази вечер ще блокират трите кръстовища като вчера, но за 15 минути всяко. Това са кръстовището при Чифте баня, при Сточна гара и Централна гара. Все още не е решено дали ще се блокира автомагистрала „Тракия” в четвъртък.
Информацията е актуализирана към 22.12 часа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна не може да противодейства на "Орешник", но Европа има нужните системи
Успехът на САЩ във Венецуела няма да се съди по петрола
S&P 500 отстъпи от рекордното ниво, повлечен от акциите на JPMorgan
Жилищният пазар може да бъде катализиран от българи, завръщащи се чужбина
Мерките на Испания срещу свръхтуризма намаляват наполовина квартирите за туристи
Близо 65 световни лидери ще участват в Световния икономически форум в Давос тази година
Късмет за шест китайски зодии на 15 януари
Пеевски на Банго Васил: България е силна, когато всички имат равни възможности
БТПП награди водещата на "Денят ON AIR" Ганиела Ангелова
Бразилец от Динамо подписва с Ботев Пловдив
Селекция в застой: Левски зачеркна африкански таран
Новото бижу на ЦСКА е играл с бивши на Левски + ВИДЕО
Херо взима национал на Йордания от Гьозтепе
Левски договори крило от Първа лига
Косич решава за юноша на Ботев
Нумерологична прогноза за 14 януари
Цветът на 2026 Cloud Dancer в интериора на дома (+Снимки)
Рецепта за пухкави солени палачинки
На 14 януари да честитим имения ден на Нина!
Дневен хороскоп за 14 януари, сряда
5 китайски зодии, които ще забогатеят през 2026
Времето във Варна на 14 януари 2026
Област Варна е в едноседмична грипна епидемия от днес
Огнеборците потушиха 59 пожара през последното денонощие
Честваме паметта на света равноапостолна Нина, просветителка на Грузия, и на преподобните отци, избити в Синай и Райто
2025 е била третата най-топла година в историята
Депутатите обсъждат промените в Изборния кодекс в първия си работен ден за 2026 г.
Може ли малкият Марс да предизвиква ледникови периоди на Земята?
Имунотерапия, насочена към няколко туморни антигена, спира прогресията на рак на панкреаса
За първи път: Разработиха модел за синхронизиране времето на Земята и Луната
Артефакти, по-стари от египетските пирамиди, са открити на дъното на езеро в САЩ
Илън Мъск разкри целите на SpaceX: Искаме да превърнем „Стар Трек“ в реалност
Учени назоваха най-ярката комета на 2026 г.