Необходим е интегриран подход на Европейския съюз за разрешаване на въпроса с бежанците и президентската институция ще работи в тази посока.
Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред ръководствата на ДАНС, НРС, Военна информация и НСО, с които проведе работна среща на „Дондуков 2“, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
За момента такъв общ подход липсва и държави като България, Гърция, Италия и Малта се справят сами с нарастващия брой бежанци през последните месеци.Гърция, Италия и Малта вече са предприели действия, за да обединят усилията си в тази посока. Според Росен Плевнелиев България също трябва да се включи в тази инициатива.
По тази причина държавният глава ще проведе среща и с посланиците на тези страни у нас, за да се обединят усилията в търсенето на общо решение на въпроса. Президентът счита, че в този момент европейската помощ и солидарност са от ключово значение, за да могат страните – членки от ЕС, обект на засилен бежански поток, да овладеят проблема на своите територии.
Ръководствата на службите запознаха държавния глава с актуалната ситуация и предприетите действия за справяне с нарастващата бежанска вълна в България. Те информираха президента за създадената координация между службите и институциите, пряко ангажирани с решаването на въпроса с търсещите закрила у нас.
Проектобюджетите на службите за 2014 година също бяха обсъдени по време на срещата. Обща беше констатацията, че в ситуация, в каквато е страната ни в този момент, с нарастващ брой бежанци от Сирия, Северна Африка, Близкия изток и други райони, е наложително средствата по бюджетите на службите да не бъдат намалявани.
Според президента Росен Плевнелиев във времена на кризи държавата трябва да осигури необходимияt ресурс, включително и финансов, за да могат службите да бъдат ефективни и на висотата на отговорностите, които имат.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
От Ferrari на върха до Tesla под натиск: големият автомобилен завой на 2025 г.
Кадър на деня за 3 януари
„Тенгиз“ – нефтеното сърце на Казахстан, което Chevron не иска да изпусне
Мадуро пише последната глава от историята на авторитаризма си над Венецуела
Как корейската козметика се превърна от модна тенденция в икономическа сила
Turkish Airlines ще изгради най-големия товарен терминал в света
Здравословна крем супа с броколи и шунка (РЕЦЕПТА)
Тенденциите в домашния дизайн за 2026 г.
Транспортираха едногодишно бебе от Сливен по въздух
Люк Литлър прегази съперника си и отново е световен шампион по дартс
Барса взе трудно каталунското дерби
Гриша Ганчев към Димитър Пенев: Маестро, преподавай в по-добрия свят
И Кюстендилеца плаче за Пената: Фенове на ЦСКА почетоха легендата + СНИМКИ
Виляреал вече е трета сила в Испания
Арсенал изяде "черешките" и марширува към титлата
Дневен хороскоп за 4 януари, неделя
КОЛЕДНА ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни книги
Задължителни ястия за Йордановден (6 януари)
Седмична нумерологична прогноза за 5 – 11 януари 2026
Рецепти за трапезата на Йордановден
Любовен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
Трикове правят регистрационните номера на колите "невидими" за камерите за скорост
In memoriam: Незабравимите бисери на Димитър Пенев
Влизаме във варненския зоопарк само с карта
За първи път: Кукери прогониха злите сили във Велико Търново
Все млади хора са първите идентифицирани загинали при пожара в Швейцария
Какво време ни очаква в неделя?
Спря течът на въздух от руския сегмент на МКС
Дания получи зелена светлина от EКA за първата си лунна мисия
Вълчата Суперлуна на 3 януари 2026 г. ще бъде с 30% по-ярка
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари
Възможно ли е животът на Земята да се е зародил на Червената планета?
Тревога в Индонезия: Забелязва се повишена активност на вулкана Бур Ни Телонг