С 26% е намаляла битовата престъпност у нас, съобщи главният секретар на МВР Светлозар Лазаров, като уточни, че данните са за периода от началото на 2014 година до 6 март т.г.
В ефира на БНТ той изрази задоволство от действията на жандармерията в селата, където органите на реда провеждат акция срещу битовата престъпност. По думите на Лазаров МВР „върви в правилната посока“, което се доказвало и от положителните резултати от действията на жандармерията.
„От началото на операцията до настоящия момент битовата престъпност е намалена с 26%. Имаме и по-добра разкриваемост на престъпленията за същия период спрямо 2013 година“, обясни Лазаров.
Отчетен е 18% спад на регистрираните криминални престъпления. Най-голямо намаление МВР регистрира при кражбите. Техният дял е 65 на сто, а за периода от 1 януари до 6 март те са с 23% по-малко. Главният секретар обясни, че от самия старт на акцията на жандармерията е отчетен спад с 32 на сто при кражбите.
Лазаров подчерта, че напредъкът на места е различен. Така например Областната дирекция на МВР във Велико Търново е отчела по-добра разкриваемост на престъпленията с над 50%.
Главният секретар обясни, че операцията на жандармерията е 15-а мярка поред, която вътрешното министерство предприема. Предстои да започне привличането на секретни сътрудници, продължава следенето на пунктовете за цветни метали, заложните къщи и други. Той коментира и идеята безработни хора да бъдат наети за опазването на реда в малките населени места. Лазаров приветства идеята с уточнението, че той не може да коментира политиките на МВР.
„Ако чрез съответните политики се намери съответният финансов ресурс и се ангажират конкретни хора, за мен е добре дошло. Но това са политики и аз там не мога да се бъркам, мога само да приветствам тази идея и да уверя обществото, че ако това стане, ще се изгради нормативна база, която ясно да регламентира взаимоотношенията и съответните критерии, по които ще се работи с тези хора“, обясни Лазаров.
По думите му те ще бъдат наемани от местните власти, а това вероятно ще се случва чрез оперативните програми на ЕС. Идеята е това да се случва чрез съвместната работа на две министерства - социалното и МВР.
Той подчерта, че миграционният натиск не е намалял, а се е увеличил. „Благодарение на доброто взаимодействие на нашите служители и мерките, които са взети обаче, има постигнати значителни резултати“, каза Лазаров. Миграционният натиск от 1 януари до 28 февруари тази година са 1286 лица. От тях има 443, задържани от турските власти, и 581, които са върнати обратно. Влезли са 262 лица, което е двойно по-малко от данните за 2013 година, когато са влезли 467 души.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Доларът може да изгуби най-много от изкупуването на американски облигации
Френските реактори отново заработиха и намаляват натиска върху енергийните пазари
Франция глоби Boohoo с 2,3 млн. евро за заблуждаващи потребителите отстъпки
Производствените цени в Германия отбелязаха най-високия си ръст от 3 години
Прокуратурата разследва изграждането на Лот 4 на АМ „Хемус“ и „Северна скоростна тангента“
Shein отлага IPO-то си в Хонконг за септември?
Хиляди проверки на пътя: Десетки седнаха зад волана след алкохол и наркотици
Рюте увери Радев, че НАТО пази България от всякакви заплахи
Над 2 тона храни без документи иззеха при проверка край Юндола (+СНИМКИ)
Демерджиев за частните полети: СГП да покаже за кого работи и дали законът е за всички
След 0:0 у дома Левски стига и до най-големия си резил в Европа
От Ботев Пловдив с важна новина за Левски
Евробоец! ЦСКА има само един провал в плейофите за Лига Европа
Христо Янев направи важен ход за ЦСКА
Алдаир се закани на АЕК след новия договор с Левски: Бием ги с 2:0
Бивш цесекар застава на пътя на ЦСКА – само Бербатов и Вальо Илиев са го правили
Тест: Дървото на желанията
5 зодии с положителни промени до края на август 2026
Цветни и абстрактни – маникюри за зодия Дева (+Снимки)
Немски пържени филийки с ванилов сос
5 забележителни места в Рим за уникални снимки
Най-добрите любовни съвпадения за всяка зодия
Нов ЯМР, скенер и линеен ускорител ще заработят в ИСУЛ от есента
Психология за родители: Тръгването на ясла или градина – как да подкрепим детето при адаптацията
С фото изложбата „Всеки нов живот заслужава шанс“ Майчин дом отбелязва 50 години неонатология
Полезен ли е белият шум за заспиване?
Масаж на лицето - какви са ползите?
МЗ ще прецизира правилата за научен обмен на чуждестранни лекари
Предстои основен ремонт на училище „Неофит Бозвели“ във Варна
Гърция е готова да защити българското въздушно пространство от евентуална атака на Иран
Цветлин Йовчев: Рискът за България се увеличава
Избират изпълнител на ремонта на панорамния път Варна – Златни пясъци
Трябва ли да се въведе военна подготовка в училище?