За всеки продаден билет тази година Народният театър "Иван Вазов” ще получава от държавата 27 лева, Софийската опера и балет – 72 лв., а Софийската филхармония – 70 лв. Това реши правителството днес, като определи единните разходни стандарти за финансиране на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства през 2014 г.
Те отразяват въведената система на делегирани бюджети, която цели да стимулира увеличаването на броя на зрителите, усъвършенстване на мениджмънта, многообразие на предлаганите продукти и др.
За всеки продаден билет Държавният фолклорен ансамбъл ще получава 53 лв., а Държавният музикален и балетен център – 61 лв.
Единните разходни стандарти бележат леко повишение през 2014 г. в сравнение с 2013 г. Утвърдена е промяна на стандарта на Народния театър "Иван Вазов” предвид статута му на национален културен институт и са създадени две нови позиции – експериментални институти и театрално-музикални центрове.
За продаден билет драматичните театри ще получават по 13,50 лв., драматично-куклените театри – по 16,00 лв., куклените театри – по 11,00 лв., музикално-драматичните театри и театрално-музикалните центрове – по 40,00 лв., оперите и оперно-театралните центрове – по 60 лв., филхармонии и симфониети – по 50 лв., експерименталните институти – по 27 лв. От правителствената пресслужба уточняват, че диференциацията на стандартите е съобразена с различията в спецификата на дейността на културните институти.
Правителството одобри днес и допълнителни разходи в размер на 250 000 лв. за честването на 100-годишнината от рождението на големия оперен певец Борис Христов. Юбилеят ще бъде отбелязан основно в периода април-юни т. г. и ще премине под патронажа на председателя на Народното събрание Михаил Миков.
С друго постановление Министерският съвет отпусна 3 млн. лв. за преустройството на източното и северното крила на Националния музеен комплекс в София. Преустроената част ще завърши облика на комплекса с нови и допълващи площи и дейности. Средствата и по двете постановления са предвидени по централния бюджет за 2014 г.
Кабинетът реши още да отнеме от Министерството на отбраната управлението върху два имота и да го предостави на Министерството на културата. В сградите, стопанисвани до момента от отбранителното ведомство, ще бъдат изградени книгохранилище за нуждите на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий” и складови площи за съхранение на реквизити и декори на Младежкия театър „Николай Бинев”. За книгохранилището ще бъдат използвани три сгради, намиращи се в имот от 10 дка в с. Герман, а за склад на Младежкия театър – помещение от близо 223 кв. м в бл. 41б в столичния квартал „Овча купел-2”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 и Nasdaq затварят със загуби за втора поредна сесия под натиска на петрола
Доналд Тръмп съобщи, че отменя атаки срещу Иран, планирани за вторник
Илин Савов: Изкуственият интелект демократизира престъпленията в дигитална среда
Ryanair има планове за армагедон, европейски авиокомпании може да не оцелеят в кризата
Размерът на необслужваните кредити намалява с над 6% към края на март
Xpeng започва масово производство на автономни коли в Китай
Рибено масло или Омега-3: Кое е по-полезно за здравето?
Рецепта за яхния с пилешко месо и нахут
Късна емисия
Четирима души загинаха при стрелба в Турция
Началото на юни носи възможности за отлични финанси на 4 зодии
Арсенал отново бие след корнер, вече е само на победа от титлата
Ясен Петров коментира изпадането на Добруджа
Илия Груев с престижна награда в Англия
Голям скандал в Стара Загора! Фенове на Берое искаха линч
ДР Конго с бивша надежда на Челси на Мондиал 2026
В Локо Пловдив се надъхват за големия финал с ЦСКА + ВИДЕО
Дневен хороскоп за 19 май, вторник
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Евростат: Близо 89% от децата в България са обхванати в предучилищно образование
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване