Безплатно мобилно приложение "БГ Баркод" ще позволи на потребителите да проверяват всеки производител по всяко време дали използва легитимно съответния баркод. Това съобщи при представянето на приложението председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов и призова потребителите да не купуват такива стоки, цитиран от БТА.
Според Любомир Гайдаров от "GS1 България" - компанията, тествала и реализирала идеята на приложението, няма сектор, в който всичко да е изрядно по отношение на баркодовете. Най-често този проблем се появява при хранителните продукти.
Сканиращото приложение може да се използва от притежателите на мобилни телефони от среден, дори и от по-нисък клас. Чрез него получаваме незабавна информация за фирмата - притежател на баркода, за нейния управител, за адреса на компанията. Когато става дума за чуждестранна компания, същата информация можем да получим, след като бъдем прехвърлени към глобалния регистър на "GS1", която единствена в света има право да издава такива кодове. Приложението може да се "свали" от Интернет.
Когато попаднем на фирма, която ползва кода нелегитимно, чрез приложението получаваме съобщение, че баркодът е невалиден. Потребителят може да изпрати сигнал до организацията къде и кога е сканиран баркодът, като към него може да се прикрепи снимка на продукта с неговия баркод.
След това, при възможност, започва издирването на некоректната фирма и стоката може да бъде изтеглена от търговската верига. Не са редки случаите, при които фирма се самоизключва от "GS1", ако три поредни години не е плащала членския си внос, и в този случай, ако се прави проверка на нейния баркод, също ще се установи неговата невалидност.
Минималният членски внос е 50 лева годишно, а за правото за ползване на 1000 кода годишният членски внос е 200 лева.
На следващ етап чрез приложението ще получаваме информация не само за фирмата, а и за сканирания продукт. От регистъра на сканиранията на баркодове от потребители периодично ще се публикува информация за некоректните фирми. Регистърът ще бъде достъпен на страницата на "GS1 България".

Tesla записа силни тримесечни продажби, но отново изостана от BYD
ЕС се колебае за пренастройването на търговията с Китай
Икономист: Бюджетът трябва да бъде преработен – с дълговите пазари не можеш да се споразумееш
В проектобюджета липсват над 25 млн. евро за транспорта в София
България е в средата на глобална класация за военна мощ
Германия предлага данъчни облекчения за 10 млрд. евро и придвижи напред ключови реформи
Какво си казаха Радев и главнокомандващия силите на НАТО в Европа
Европол разби онлайн мрежи на насилници, упоявали и изнасилвали жени
Промени в движението през уикенда: Спират камионите над 12 тона по ключови пътища
Близо 200 сигнала за мазутни петна по Черноморието през юни
Тебас нападна Реал Мадрид за доклада до УЕФА: Последните, които могат да се оплакват от съдиите
Германският футболен съюз поиска оставката на Нагелсман
Ботев Пловдив подписа с Велиян Видолов
Скандал на Мондиал 2026: Меси може, а на другите – не!
Мбапе навива Олисе за Реал Мадрид
ОФИЦИАЛНО: Манчестър Сити счупи трансферен рекорд!
Спадове в енергията – 6 причини, които нямат нищо общо с остаряването
Д-р Бранимир Кирилов и кампанията „Лекувай се в България“: Кауза, която защитава пациентите
Напусна ни големият артист Йосиф Сърчаджиев
Bulgaria ON AIR: Държавата печели по 182 евро при всяка майка, върнала се по-рано на работа
3 рецепти за протеинова вечеря под 400 калории
„Операция История“ разкрива тайните на неизвестен храм на Хермес
Спипаха поредна порция шофьори във Варна заради алкохол или наркотици
Мирно срещу Лукеи и Дегир срещу Бен Мабрук в резервните битки в SENSHI Grand Prix
Варна приема поредния турнир от веригата „60 години Христо Стоичков“
Задържаха 18-годишна след кражба на автомобил
Осъдиха двама варненци за кражба на маркови дрехи
Оставиха в ареста шофьора от катастрофата с две загинали деца
Китай изстреля нов океанографски сателит
5 от най-добрите филми за извънземни, които ще ви накарат да повярвате в съществуването им
Разгадаха мистерията на движещите се камъни в Долината на смъртта
Първата кост от динозавър в Антарктида е открита след 40 години престой в… чекмедже
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“