След областните и университетските болници вече не могат да плащат на доставчици на медикаменти и консумативи, съобщили пред "Труд" директори на столични лечебни заведения.
Причината е, че здравната каса не им превежда парите от отчетената надлимитна дейност, а тя не го прави заради очаквания рекорден дефицит от 491,8 млн. лв. Омагьосаният кръг се затваря с решението на премиера Пламен Орешарски и на финансовия министър Петър Чобанов да няма актуализация на бюджета на НЗОК.
Това потвърдили вчера пред вестника и депутати от управляващата коалиция. Допълнителни средства можело да се намерят от събраните в повече пари от здравни вноски, но става дума за около 55 млн. лв. А само преразходът на болниците ще е 329 млн. лв.
Стигна се дотам, че и "Пирогов" е пред финансов колапс. НЗОК не му е платила 1,88 млн. лв. за отчетената дейност над лимита. "Ако до три дни не преведем дължими суми, фирма ще спре доставките ни за филтрите за хемодиализа. Същата заплаха всеки ден отправят и дистрибутори на медикаменти", казва проф. Стоян Миланов, директор на "Пирогов". Само за лечението на 16-годишната Д. А., която е с муковисцидоза, болницата е дала 16 000 лв., а от касата ще получи 3000-4000 лв.
Тъй като НЗОК е поставила лимит и за пациентите в интензивното отделение, от приетите 7 болни в нощта срещу четвъртък (сред тях и мъж с огнестрелна рана), пироговци е трябвало да върнат трима, ако са искали да не трупат борчове.
"Естествено, не го направихме, но на практика болницата спонсорира лечението им, което е абсурд!", посочи проф. Миланов. Още: за всеки болен, преминал през спешното приемно отделение на института, здравното министерство плаща по 20 лв. Но реално се изразходват 50-70 лв., т.е. всеки пациент акумулира загуба. "На този фон тръбата на скенера ни, който единствен в София работи денонощно, е пред гръмване, а тя струва 300 000 лв. Същото е и с рентгена...", каза Миланов.
Над 1,4 млн. лв. не е превела НЗОК за извършената дейност над лимита на столичната университетска болница "Св. Анна", съобщи директорът д-р Димитър Димитров. Той не иска и да си представя как ще накара спешни пациенти да си купуват лекарства или да остави екипа без заплати. "Настояваме въпреки всичко здравният министър да внесе в Министерския съвет предложението за актуализация на бюджета на НЗОК. Друг вариант няма!", каза д-р Димитров.
На Александровска болница пък касата не е превела заработени 1,6 млн. лв., на "Св. Иван Рилски" - 750 000 лв., а на "Св. Екатерина" - 950 000 лв.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.