От следващия зимен сезон ски пистите ще бъдат с означения според степента на тяхната сложност. Днес правителството прие Наредба за обезопасяването на ски пистите, като документът ще влезе в сила от 1 октомври 2015 г., съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова.
Концесионерите на ски писти ще трябва да инвестират в табели по единен образец, с които да се означи доколко е трудна една писта. Ще се използват зелени, сини, червени и черни знаци. Ще се слагат и обезопасителни мрежи.
Въвеждат се минимални изисквания за правилата за безопасност, тъй като всеки зимен курорт има специфики. Оставили сме възможност лифт операторите да въвеждат по-строги изисквания, ако преценят, обясни министърът. Наредбата не въвежда категоризация, уточни тя.
Ангелкова допълни, че се въвеждат ски патрулите – хора, които ще бъдат обучени да оказват първа помощ. Те ще сигнализират МВР при наличието на опасност. На базата на наредбата концесионерите ще подават заявления за сертифициране на пистите.
На въпрос за безопасността на ски лифтовете Ангелкова каза, че предстои среща на бизнеса, кметове и зелените организации по въпроса. „Да, голяма част от съоръженията са стари, но ще се търси обща формула като предстоят изменения в Закона за туризма“, обясни тя.
Контролът по новата наредба ще се осъществява от кметовете. От думите на министъра стана ясно, че при нарушения ще се издават актове, но не са разписани конкретни суми за глоби.
Тъй като в медиите има предварителна информация, че към Министерството на туризма ще се създават 8 териториални звена, Ангелкова каза, че това отговаря да 9-те туристически зони, на които е разделена страната. Тъй като в София е самото министерство, там не е необходимо да има такова звено, каза тя. Първоначално във всяко териториално звено в него ще работи един служител, който ще е или в общинската, или в областната администрация.
Още новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
България е сред свободните страни с най-рязко влошаване на оценката за свободата
АЦБ остави без промяна основната си лихва, но сигнализира готовност за повишение
Градовете на бъдещето - на дневен ред са зелените зони и парковата среда
Зеленски показа как се води модерната война, докато Тръмп се цупи
Иран може да наложи транзитни такси за корабите в Ормузкия проток
Италия намалява временно акцизите върху горивата заради кризата с Иран
След тежката катастрофа Антъни Джошуа тренира с Олександър Усик
Обедна емисия
ЦИК: 24 формации и един независим кандидат отиват на изборите на 19 април
Връзката между консумацията на кофеин и сексуалното желание
Отпадането на английските клубове показа слабост на Висшата лига
Сезон пред провал: Жестоко кроше по Реал Мадрид!
Мачовете са излишни: Арсенал ще спечели Шампионската лига!
Кой ще пази за Барса? Излязоха тестовете на Жоан Гарсия
Милан си набеляза нов в Ниската земя
Бербатов има идея да направи нещо много добро
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
7 храни с повече протеин от яйцата
7 могъщи поверия за пролетното равноденствие на 20 март
PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure” идва в София
Таро карти за април за всяка зодия
Данъчните ще ни следят с изкуствен интелект
Евакуираха цял блок в Добрич заради пожар
Продължават акциите срещу контролирания и вот в цялата страна
РЗИ: Водата от любима на варненеци чешма е опасна!
Етнографски музей – Варна представя изложба и каталог „Порцеланът - вечният спътник на лукса"
Ресторантьори призовават партиите да покажат програмите си в сектор туризъм
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!