След като несебърски "бизнесмен" с прочу с опакован с найлон кипарис "ала Кристо", в редакцията ни постъпи сигнал за нов убиец на дървета. Този път в Малко Търново.
Един от символите на града – високата елха на ул. "Отец Паисий", е на път да изчезне.
От известно време величественото дърво е подложено на брутално нечовешко отношение - в стъблото са издълбани с пробивна машина четири дълбоки дупки, които преминават през самата сърцевина. В дупките е сложен някакъв разяждащ химически препарат, който е ускорил изсушаването на сърцевината, сигнализира Станислава Георгиева. Злосторникът пък е опитал да замаскира деянието си със смола и кора от дървото.
Хората от обществеността на Малко търново са потресени и недоумяват как е възможно да се стигне до подобна постъпка. Щетите са нанесени върху дърво, в чиито клони от десетилетия гнезди семейство гугутки – защитен вид от червената книга на България, както и множество врабчета.
Малкотърновската елха е с интересна история – наследник е на дърветата от Евскиноградската градина на цар Борис III. В началото на 60-те години на миналия век сем. Паралиеви са били на екскурзия във Варна. По това време съпругът Михаил - известен странджански народен певец и любител на природата е работел в горското и купува от Евксиноград две фиданки - елха и кипарис. Засажда ги в двора на къщата и след години двете дървета стават едни от символите на Малко Търново.
В края на 2008 година са изследвани от учени от Института по Ботаника на БАН в рамките на проекти, финансиран от Европейската комисия. В рамките на друг проект учените са включили елхата и кипариса в База данни за растенията в Евромедитеранската област.
Дърветата са регистрирани като значими видове в регистрите на община Малко Търново, разказва г-жа Георгиева.
Сега колегите от malkotarnovo.com са поели инициативата и заедно с местни жители са решили да запознаят премиера Бойко Борисов със случая и съдбата на дървото на предстоящото откриване на депото за отпадъци на 28 юли.
Подадени са жалби до институциите, уведомен е институтът по Ботаника в БАН. Има подадена жалба до полиция, община и прокуратура, но до този момент отговор няма.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Стара планина холд“ разпределя дивидент в размер на 3,34 млн. евро
Антон Костадинов: Договорите между вериги и доставчици трябва да бъдат видими
IPO-то на SpaceX – „Купи слуха, продай факта“
Китай се готви за удара на AI върху работните места. Америка изостава
Бундесбанк: Германската икономика ще отбележи растеж през 2026 г.
ЕС отваря първата глава в преговорите за членство с Украйна и Молдова в понеделник
Рецепта от тефтера на баба: Сладък салам с локум
ЕС забранява на авиокомпаниите да таксуват семейства, които искат съседни места
Избори за столичния район "Средец": Паркиране, чистота, туризъм и съдбата на Княжеската градина
Край на анонимния внос: Нови етикети с точен процент и произход на меда от 14 юни
НА ЖИВО: Канада – Босна и Херцеговина (СТАРТОВИ СЪСТАВИ)
ЦСКА с исторически ход
Пропада огромен трансфер на Левски в последния момент
Левски с важна новина
Левски пред трансферен удар за 2.5 млн. евро: Взима "мозъка" на Астана
Фенките на Южна Корея или Чехия са по-красиви? Гласувай и избери своя фаворит
Дневен хороскоп за 13 юни, събота
30 цитата на Уейн Дайър, които ще направят деня ви по-добър
Класика за вечеря: Пилешко с гриловани зеленчуци
Орехов щрудел по австрийска рецепта
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от филма „Играта на играчките 5“
10 трика, с които да избегнем пигментацията през лятото
Глобиха няколко фирми за бързи кредити
Евростат: Eдва 41% от родните фирми залагат на онлайн присъствие
Европейска държава въвежда режим на тока заради електромобилите
ЕЦБ: Дръжте кеш у дома за кризи
Китай: Чужди разузнавания шпионират с костенурки и риби
Как да предотвратим подуването на корема през лятото?
Учени дават обяснение на странен шум, който милиони хора по света чуват късно вечер
Опровергано: Пирамидата в Индонезия не е толкова стара, колкото се твърдеше
SpaceX излиза на борсата с най-голямото първично публично предлагане в историята
Астрономи са напът да разрешат мистерията на „малките червени точки“
Рядка акула-гоблин бе заснета на изумителна дълбочина в океана
Рекордна жега може да повтори катастрофата от 1877 г. и да погуби 4% от населението на Земята