Всяка четвърта българка е била жертва на домашно насилие, показва изследване, цитирано от Ани Торозова, координатор в Кризисния център "Св. Петка" и психотерапевт на хора, които са пострадали от насилие.
През 2014 г. седем жени са починали вследствие на домашно насилие, каза още Торозова в ефира на телевизия Bulgaria ON AIR.
Нужно е да се работи на няколко нива в институциите, свързани с проблема и да се оказва директна помощ на жертвите, смята тя.
"Жените, жертва на домашно насилие, не са по-различни от всички останали. Те са жени, които са учителки, лекарки, майки. Много тъга и болка има в техните очи, както и желание за промяна. Често пъти в семейството на бабата е имало насилие, след това в семейството на майката, което се предава в семейството на внучката. Това е малко като ефектът на снежната топка. Насилието поражда насилие", обясни Торозова.
Момчетата често поемат от примера на баща си, дядо си и поемат по пътя на насилника, а момичетата приемат другата роля - на жертвата.
"Жените, подложени на домашно насилие, често се връщат в тази си ситуация и това може да се случи от 4 до 5 пъти. Това е вързано от липсата на подкрепа - те са потърсили, но не са срещнали разбиране. От друга страна обществото казва, че ти трябва да влезеш в това семейство и трябва да го задържиш. Опитът им е травматичен", каза още Торозова.
Фондация "Джендър Алтернативи" ще проведе 16-дневна кампания срещу домашното насилие, съобщи Милена Кадиева. По думите й тази инициатива е глобална и се провежда за 16-та поредна година.
"Това е времето, в което всички ние работим с лица, пострадали от домашно насилие, и се стараем да даваме много повече информация стараем се да говорим много за този проблем. Тази година кампанията е свързана с образованието. Тя носи заглавието: "От мир у дома до мир по света", съобщи Кадиева.
"От ноември 2014 г. до октомври 2015 г. през офиса ни са преминали 460 човека. От тях 426 са жени, така че всяка години този брой се увеличава", съобщи Кадиева.
По темата чуйте и видеото на Bulgaria ON AIR:

Георги Вълчев: В образованието не всичко е въпрос на пари
Германската индустрия нараства с по-рязък от очаквания темп
Нобелов лауреат: Изкуственият интелект няма да върне ерата на бързия растеж
Германия планира да натрупа резерви от газ за извънредни ситуации
Samsung прогнозира 19-кратeн ръст на оперативната печалба за второто тримесечие
Цената на петрола се повишава след нов удар по танкер край Ормузкия проток*
Програмата за финансова грамотност на Postbank влиза във "Фермата на Lidl"
Даниил: Посланието на света Неделя е, че с Христос всичко е възможно за вярващия човек
80-годишен мъж се удави в морето край Поморие
Microsoft съкращава около 4800 служители
Кой град е номер 1 в света по качество на живот през 2026 г. (класация)
Бивш на ЦСКА удари по Мъри Стоилов! Привлече голаджия от Гьозтепе
Исторически рекорд! Мондиал 2026 счупи телевизионните рейтинги в САЩ
Венгер: Клоп е правилният избор, но Германия има много по-сериозен проблем
Само трима са! Куртоа достигна легендите Нойер и Лорис
Левски тръгва по опасно дълъг път
Трансферна бомба: Гранд от Швейцария готви оферта за голмайстор на Лудогорец
Айтен Христова: Инвитро пътят не трябва да бъде самотен
Модният трик, който прави евтините дрехи да изглеждат добре
4 напитки, които ни уморяват през лятото
Нумерологична прогноза за 7 юли
Леки протеинови храни за лятното меню
Лилиум – как да го отглеждаме и да расте красиво
Близки на Наталия: Чакаме конкретен сигнал, за да не тръгваме всички и да не се лутаме
Тази вечер във Варна: „Валкюра“ оживява на сцената на Летния театър
Център „Домашни грижи“ към БЧК – Варна отбелязва днес 20 години с тържество
Киберексперт: Бомбените заплахи целят да изпитат устойчивостта на институциите
Започва изплащането на осъвременените пенсии
Мирчев пита: Какво обеща Радев на Турция, за да замрази Ердоган договора с "Боташ"?
В Меделин засадиха близо 3,5 млн. дървета и други растения, температурата падна с 3 градуса
AI откри 73 нови подводни вулкана
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето
Астероидът Апофис ще премине опасно близо до Земята през 2029 г.
Бивша служителка обвини НАСА, че премахва НЛО от сателитни снимки преди публикуване