Върховният касационен съд отмени присъдата на Николай Русинов-Чеци за убийството на Яна Кръстева в Борисовата градина. Делото бе върнато зa преразглеждане и това разбуни духовете.
Екип на Bulgaria ON AIR се срещна с почерненото семейство на Яна в село Хърлец, както и с техния адвокат Григор Вълков. Те категорично ще настояват за доживотен затвор за Николай Русинов и няма да се задоволят с по-малка присъда.
"Ние подадохме жалба за преразглеждане на делото и се радваме, че ВКС я уважи. Мотивите за сваляне на доживотната присъда до 19 години затвор е, че смъртта не е настъпила по особено жесток начин. Съдебните лекари подскочиха, когато чуха това. Тя беше смазана, като я взехме от съдебна медицина. Този човек е жалък... да посегнеш на едно дете посред нощ. Не може да се нарече и човек. Искаме връщане на смъртната присъда в България", разказа бащата на убитото момиче Явор.
Той изрази увереност, че това няма да е окончателната присъда. "Ние сме за смъртна присъда. Утеха няма да намерим, детето ни няма да се върне. Искаме обществото да бъде предпазено от такива паразити и убийци", каза още почерненият баща и се закани на Николай Русинов: "Ако го пуснат на свобода, ще си сменим ролите и аз ще съм подсъдим. Ще го открия, има механизми, няма къде да се скрие. Но няма да го пуснат, магистратите са мислещи хора".
Пред камерата на телевизията бащата на погубеното момиче призна, че около 25-26 пъти се е срещал в съда с Николай Русинов, който нито веднъж не е посмял да го погледне в очите.
"В затвора трябва да работи и да си изкарва прехраната. Данъкоплатците му плащаме издръжката в затвора. Да му плащам за това, че е убил дъщеря ми... Искам да цепи дърва и да носи камъни, но да си изкарва прехраната. Няма да го оставя докато съм жив, никога няма да се откажа", категоричен бе Явор.
Росица, майката на Яна, недоумява как след 5 години ходене по съдебни зали, съдът е решил, че Русинов е виновен, но "убийството не било извършено по достатъчно жесток начин".
"Той е по-скоро нагъл, отколкото гузен. Не може да влизаш в съдебната палата с гордо вдигната глава, а ние потърпевшите влизаме с наведени глави. Той иска да изкара, че нашата дъщеря се е самоубила. Няма лек за тази болка", жалва се майката на Яна.
Авдокатът на семейството Григор Вълков пък е убеден, че четвъртият съдебен състав по процеса ще стигне до извода, че единственият извършител на убийството е подсъдимият Русинов.
"Апелативният съд не е анализирал всички доказателства. Той не е взел под внимание наличие на доказателства, като множеството кръв по дрехите и телефона на Яна, множеството наранявания, които тя е получила приживе. Намерена е салфетка с кръв и биологичен материал от Русинов, което доказва вината му", обясни авдокатът пред Bulgaria ON AIR.
"Едва след задържането на невинния свидетел Николай Русинов се върна от Турция и започна да развива своята версия, че е имало полов акт, но със съгласието на Яна. Единственото справедливо наказание е доживотен затвор, наказанието от първа инстанция на СГС. Това е един жесток човек. Стигам до извода, че той е съдист", каза още Григор Вълков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Изглежда Тръмп мигна пръв във войната с Иран - ще бъде ли това повратна точка за конфликта?
Парадоксът на златото: Защо благородните метали поевтиняват въпреки войната и петролния шок?
Нова разработка подпомага научния прогрес в лабораториите у нас
Зукърбърг дава на AI роля в управлението на Meta
„Стара планина холд“ очаква близо 10% ръст на приходите за тримесечието
Иранските ракети по най-големия завод за LNG в Катар са преминали защитата на Patriot
С индивидуален подход лагерът на SENSHI изгражда шампиони
Националната тол система вече помага на шофьорите с интерактивни карти
Причините някои деца да се разболяват по-често от други
Преди новите валежи: Преливат язовирите "Асеновец", "Пчелина" и "Панчарево"
С индивидуален подход лагерът на SENSHI изгражда шампиони
Лудогорец с важно решение в битката за титлата
Томас Тухел с важни промени за Англия
Любо Ганев прие рекорден бюджет от над 8 млн. евро
Задава се скандал в Итаиля: Гатузо скочи на Киеза
Гранд в Европа уволни треньора си
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
С индивидуален подход лагерът на SENSHI изгражда шампиони
Започва възстановяване на осветлението по ул. „Девня“ във Варна
ОУ „Добри Чинтулов“ е първенец по мини футбол за V-VII клас в „Ученическа купа Варна – 2026“
Внимание! Тонове храна с неясен прозиход са пускани в търговската мрежа незаконен склад в Хасково
Румъния обявява криза с горивата, a ние кога?
456 души са загинали, а 8294 са пострадали във "войната" по пътищата за година у нас
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот