Пациенти с тромбофилия отправиха апел към здравния министър, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и омбудсмана Мая Манолова. Те настояват медикаментите им да се заплащат от НЗОК и същевременно сигнализират, че намирането им в аптечната мрежа е много трудно.
Тромбофилията се характеризира със засилено кръвосъсиране и е сред причините за спонтанни аборти при бременни жени. За мнозина бременни жени поставянето на подобни инжекции е единственият вариант да родят своите деца. Цената на подобно лечение обаче често надхвърля 1 000 лева за целия период на бременността.
Самите лекарства обаче от месеци се намират трудно в аптеките, въпреки че производителите твърдят, че медикамента се зарежда редовно. Още за проблемите вижте в репортажа на телевизия Bulgaria On Air.
Още новини от България и света четете на сайта на телевизия Bulgaria On Air