IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Идея от Дянков: Да има ново министерство, за Северна България!

Решението за тази част на страната е пътната инфраструктура

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

"Така или иначе ще има доста министри. Да се назначи и министър за Северна България, за да има надежда, че тези региони ще напреднат."

Това предлага бившият министър на икономиката Симеон Дянков, понастоящем професор, преподавател в Лондонския Университет по икономика, цитиран от 24 часа.

"Тази идея е по-скоро крайно решение на задълбочаващ се проблем. Националната статистика показва че населението се стопява бързо точно в тези региони. Градове като Ловеч, Плевен, Монтана губят най-много хора", коментира Дянков.

По думите му решението е пътна инфраструктура, която се обещава но не се случва, и фокус върху създаването на работни места, което даже не се обещава. "Един от вице-премиерите може да получи това портфолио. Ще помогне донякъде ако всяка седмица в министерски съвет някой пита "А за Северна България?", заяви Симеон Дянков.

Според него идеята някои администрации да се преместят в градове на Северна България също ще помогне. Това често се прави в други държави, с резултат, че работните места са и в провинцията.

"Помните, че пробвахме в 2011, но след малък напредък всичко се върна обратно в София. Тази политика трябва да се възобнови. В повечето държави министерство като МРРБ се занимава с развитие на регионите. В България обаче МРРБ е равнозначно на пътна инфраструктура", допълни проф. Дянков. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата