Всеки ден работа! Просто нямаме алтернатива, няма по-добри от нас и всеки ден трябва максимално да се доказваме и да си изпълняваме програмата. Това заявява премиерът Бойко Борисов по време на днешното правителствено заседание, на което беше приета Програмата за управление на правителството на Република България за периода 2017-2021 г.
"Това изпълним ли го, мисля, че ще се случат доста по-добри неща", добавя премиерът. Той напомня, че документът е съставен в изпълнение на подписаното Коалиционно споразумение между Политическа партия ГЕРБ и Обединени патриоти – НФСБ, АТАКА, ВМРО, и е съобразен с приоритетите за управление към него.
Управленската програма обхваща 20 области, за които правителството на България набелязва 65 приоритета и 902 мерки, чрез които ще се реализират основните приоритети на коалицията: доходи, сигурност, икономически прогрес, свобода и демокрация, сила на предприемаческия дух и прозрачност на управлението.
С приемането на програмата правителството застава зад своя ангажимент за устойчиво нарастване на доходите, ограничаване на негативните демографски тенденции, минимизиране на рисковете и неутрализиране на опасностите за националната сигурност на България. Сред приоритетите са още гарантиране на ефективна, бърза и справедлива съдебна власт, провеждане на решителна политика за ликвидиране на неграмотността, подобряване здравето на нацията, гарантиране на енергийната сигурност на страната, повишаване растежа и конкурентоспособността на българската икономика.
Правителството извежда в отделен приоритет мерките за намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса и развитието на електронното управление.
"Имайте предвид, че има да се свърши много работа. Много е направено, но и много трябва да се направи. Особено важно, към регионалното министерство – "Хемус" – ускорено, максимално бързо; ТОЛ-системата – ускорено, максимално бързо. Административните тежести – към Министерството на икономиката и Агенцията за електронно управление. И всеки един от вас по темите: реформите и продължаването на това, което се прави в правосъдието и сме поели като ангажимент; образованието е изключителен приоритет на коалицията – не само с финансирането в повече, но и самите програми. Виждате, огромни инвестиции идват в България, завод след завод се строи – квалифицираната работна ръка, експертното ниво, максимум трябва да можем да отговорим на интереса, който има към България", заръчва Борисов.
По думите му приоритет е и социалната сфера. Но не само повишаване на пенсиите, а и всички тези приоритети, за които говорихме в предизборната кампания, особено за инвалидните пенсии. Особено за фалшиви ТЕЛК-ове. Особено това, което точи бюджета и в същото време не играе ролята, за която става въпрос. Същото касае и здравеопазването. Огромни пари се наливат в здравеопазването, а хората все още очакват не само качествена, но и бързата помощ, спешната помощ. Доста се направи по материалната база, в подготовката, в квалификацията, но разчитаме изключително на ръководството на Министерството на здравеопазването, казва той, според стенограмата.
Борисов казва, че се надява в следващите седмици правителството да изпълни и поетия ангажимент за 1000 нови полицаи, като вече са назначени над 700, а останалите са на курсове. "Много и от нещата, които сме описали в програмата, вече са свършени или се свършват. Договорът за добросъседство с Македония – към днешна дата и това е изпълнено. В сферата на отбраната сме направили цял План на действие, който поетапно, постепенно, на базата на индустриалното сътрудничество, на повишаване капацитета и качеството на Българската армия, да се прави, а не така – даване на една купчина пари без да се направи необходимата оценка, кое е най-важно и къде най-напред трябва да се дадат", коментира премиерът.
"Знаете, изградихме стотици километри нови жп линии, рехабилитирани с нови контактни мрежи, които позволяват до 180-200 километра в час да се движат влаковете. Искам да видя по София – Бургас, София – Варна нови влакове. 100% екологично чисто и много по-сигурно", допълва той.
Борисов съобщава, че след съвещание с Пътната агенция, МТИТС и МРРБ в неделя се мисли за разширяване на АМ "Тракия" до Пловдив с още една лента.
По думите му между 45 и 50 хиляди автомобила се движат по "Тракия" на денонощие, от това с години наред обжалване на решенията по ТОЛ системата, "нямащо нищо общо с правосъдието и с нормалната бизнес практика", държавата губи милион и половина на ден.
"Сиреч, ние и "Хемус", и Ботевград – Мездра, и тунела под Шипка можем да направим без въобще да пипаме парите от бюджета. И тогава вече ще се съглася и с колегите патриоти, че имайки ТОЛ-системата можем да освободим около милиард и половина да мислим за пенсии и за другите социални неща. Без да пипаме парите от бюджета сметките излизат, без тези трансфери, които сега правим. ТОЛ системата ще даде възможност да поддържаме и да градим нови пътища. Милион и половина на ден губим! Обжалване, обжалване, обжалване, обжалване от „Суходолска“ №3, обжалване от „Суходолска“ №3. Проверихме жалбоподателя, той мете пред „Пирогов“, нали разбирате? Това е блокаж и ако не можем да преодолеем точно този проблем, за да направим ТОЛ-системата, съм възложил на регионалното министерство – държавно предприятие по специалния Закон за обществените поръчки. И ще го направим. Просто не можем да допускаме повече такива пари да се губят", заявява Борисов.
Той информира, че усилено се работи по лотовете на АМ "Хемус". Вие виждате – в момента, в който заявихме твърдо, че ще се прави, се събуди интересът за инвестиции. Ще видите другия месец по Плевен, Севлиево, Габрово какви заводи и какви интереси има на инвеститори за заводи, включително за 8 хиляди работни места за Плевен. Така че, това паралелно с всичко друго регионалното министерство трябва да го направи. С македонския премиер си говорим, Каракачанов беше, и казва: „Всички хора, които си идват от морето, казват колко е чисто Черно море вече“. Всички тези пречиствателни станции, които се изградиха по реките и по морето си дават резултат, коментира Борисов.
Премиерът казва, че има идея товарителните докове от пристанище Изток във Варна да бъдат преместени на Запад и "това пристанище да остане за ресторанти, кафета, яхти и да отворим града". Да дадем възможност да развием града в тази посока и да стане една действително прекрасна зона, като във всеки един морски град, казва той.
От името на Коалиция "Обединени патриоти" изразявам задоволство от подготвения документ. Програмата е добра, доста детайлна, стегната, коментира вицепремиерът Валери Симеонов и апелира за мобилизация за изпълнението на тази програма.
"Ние сме такова правителство – с патриотична насоченост", обобщава Борисов.

S&P 500 приключи сесията с лек ръст преди изтичането на ултиматума на Тръмп към Иран*
Пакистан поиска от Тръмп двуседмично удължаване на ултиматума към Иран
В. Симов: До месец след края на войната при цените на горивата ще има облекчение
Цената на сорта Брент удари рекордните 144 долара за барел на ключовия физически пазар
Жилищният пазар у нас се пренастройва към умерени темпове на ръст
Новият граничен пункт между България и Северна Македония получи одобрение от МОСВ
Рецепта от тефтера на баба: Агнешко във фолио на фурна
Кога и защо да спадаме налягането в гумите?
Строителна техника и камиони в Драгалевци: Шум, мръсотия, прахоляк
Боядисването на яйца за Великден - какво символизира всеки цвят
Неочакван късмет за 3 зодии на 8 април
Спортът по телевизията днес, 8 април
Мачовете по телевизията днес, 8 април
Янис би близо до преминаване в тим от Флорида
Везенков и Дорси наказаха брутално Реал Мадрид
Барселона - Атлетико Мадрид
Позабравен герой зарадва Арсенал! Кай Хаверц шокира Споргинг в края
Дневен хороскоп за 8 април, сряда
10 рецепти за вкусен козунак за Великден
Хубавото се подрежда за 3 зодии след 7 април 2026
Къде започваш: от дизайнерския план или от материала?
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
5 храни, които да премахнете от менюто си, ако сте 40+
Тъжна вест! Почина Мирча Луческу
Черно море победи Славия в Елитната до 17 години
Демонстрираха системата за компютърна обработка на изборните резултати
Курсанти от ВВМУ се обучават на кораб „Св. св. Кирил и Методий“
Белият дом: Само Тръмп знае какво ще предприеме към Иран
Превозвачите и управляващите се разбраха, протести няма да има
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)
Планетата е пренаселена: Идеалният брой хора е 2,5 млрд., сочи ново проучване
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето