Разрастването на университети с нови териториални звена спира, както и разкриването на нетрадиционни за профила на дадено учебно заведение специалности, каза днес във Варна проф.Любен Тотев, председател на Съвета на ректорите след заседанието на ръководителите на висшите училища, в което участва и министърът на образованието Красимир Вълчев.
Необходима е промяна в законодателството, която да позволи ръководствата на висшите училища да освобождават преподаватели, а не да бъдат задължени да ги пренасочват и да ги запазват като бройка, допълни ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков.
През следващите години висшите заведения ще имат остър недостиг на преподаватели и трябва да инвестират върху привличането на млади хора, допълни министър Красимир Вълчев. Той уточни, че до 30 октомври всички университети трябва да разработят визия за своето развитие. Освен индивидуално, плановете ще бъдат обсъждани и по групи - според профила на училищата и според региона, уточни министърът.
Той посочи, че мрежата от държавни университети в страната е била много добре структурирана и съобразена с развитието на отделните региони, но разрастването им и разкриването на нови звена, е дало негативен ефект. Ако през 1990 г. в университет са влизали 30 на сто от завършващите ученици, сега тази цифра е 80 процента, посочи Вълчев. По думите му вече тече преструктуриране както на финансирането на заведенията, така и на приема на студенти като количество. Според него това ще помогне до 2-3 години системата сама да се преструктурира и да отпаднат ненужните звена.
Според министъра е нужно да се акцентира върху обучението на кадри, от които има или се очаква недостиг на пазара на труда. Като такива той посочи инженерите, агрономите, енергетиците, химиците, учителите по математика, физика, информатика. Вълчев допълни, че през 2018 г. студентските стипендии също ще станат инструмент за привличането на младите хора към по-неатрактивните за тях специалности.
Вече се работи по нова наредба, която да регламентира дистанционното обучение, допълни ректорът на УНСС проф. Стати Статев. По думите му идеята е младежите, които завършват професионални училища, да имат възможност да получават бакалавърска и магистърска степен докато работят. Статев посочи още, че освен за учителските заплати, би следвало да се помисли и за тези на преподавателите в университетите.
Няма как да привличаме млади хора, ако възнагражденията на асистентите са по-ниски от тези на учителите, обясни Статев. Ректорът на Икономическия университет във Варна проф.Пламен Илиев допълни, че висшите училища трябва да имат възможност да коригират студентските такси, като размерите им бъдат съобразени с повишението на минималната работна заплата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Размерът на необслужваните кредити намалява с над 6% към края на март
САЩ отново удължават изключението за търговия с руски петрол
БФБ затвори със спад на индексите в понеделник
Ангела Меркел критикува ЕС, че не говори с Русия, но отказва да води този разговор
ЕС ще снижи прогнозите си за растеж в очакване на стагфлационен шок
Денят за акции на БФБ ще се проведе на 10 юни
Четирима души загинала при стрелба в Турция
Началото на юни носи възможности за отлични финанси на 4 зодии
България и Германия отварят нова страница в стратегическото си партньорство
Рецепта за сладко от люти чушки
Икономист: Стотици милиони евро могат да се спестят в бюджета чрез по-строг контрол
Илия Груев с престижна награда в Англия
Голям скандал в Стара Загора! Фенове на Берое искаха линч
ДР Конго с бивша надежда на Челси на Мондиал 2026
В Локо Пловдив се надъхват за големия финал с ЦСКА + ВИДЕО
Локо София подчини Славия
Септември с ключова победа в битката за спасение
Дневен хороскоп за 19 май, вторник
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Евростат: Близо 89% от децата в България са обхванати в предучилищно образование
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване