Около 300 000 са демотивираните българи, които са в трудоспособна възраст, не учат, не работят и не са регистрирани в Бюрото по труда.
Те са най-вече млади хора до 29 години, със средно образование, които се издържат от доходите на семейството си.
Това показва проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на Фондация "Фридрих Еберт". То е проведено между 10 и 28 септември сред 1123 души, отговарящи на профила на демотивираните българи.
Според изследването тези българи са най-вече работници и такива, които се занимават с неквалифициран труд – една трета от всички анкетирани. Не са малко обаче и тези, които се занимават с квалифициран труд. Те са 21 на сто от участвалите в допитването.
Мнозинството (72%) нямат личен месечен доход. 13% имат, има и такива, които взимат пари като работещи в сивата икономика, чрез ренти или доходи от чужбина.
Едва 2% са без никакви доходи на домакинството.
Повече от половината от демотивираните българи, 56 на сто, са българите, а една трета са ромите, показва още изследването. Те живеят най-вече по селата, често са в областните градове и най-малко - в столицата.
Над 80% от демотивираните българи са без работа повече от една година, като 12% от тях никога не са работили.
Близо половината (47%) от всички демотивирани българи не си търсят работа, тъй като твърдят, че няма работа за тях.
Официалният държавен посредник в лицето на Бюрото по труда се оказва изключително неефективен механизъм за успешна реализация на пазара на труда, е един от изводите в проучването.
Само 1% от всички анкетирани са имали положителен опит при намирането на работа чрез бюрата по труда.
Повече от половината (52%) от всички демотивирани българи твърдят, че държавата е длъжна да им осигури работа, докато 42% са на обратното мнение.
Голяма част от анкетираните (47%) заявяват, че биха започнали работа за заплата между 500 и 1000 лева.
Социолозите припомнят статистиката, според която средната брутна месечна работна заплата в България в началото на 2017 г. е вече над 1000 лева. Затова анализаторите смятат, че очакванията към пазара на труда в България от страна на демотивираните българи са напълно реалистични.
Сред висшистите и живеещите в София, желаната заплата е по-висока и е между 1001-1500 лв.
43% от всички демотивирани българи имат доказана професионална квалификация, докато над половината нямат. 37% пък биха се включили в курсове за квалификация, за да си намерят по-лесно работа.
Една трета от анкетираните са склонни на по-сериозна трудова мобилност и са готови да започнат работа в населено място, което е отдалечено на 50 километра от дома им, ако им бъде осигурен транспорт. Склонни да пътуват са повече младите и по-малко по-възрастните. И разбира се, мотивацията зависи най-вече от заплащането.
58% от анкетираните предпочитат да живеят в България. Малко над една четвърт обаче при първа възможност бих отишъл да живеят в чужбина, показва проучването. Това са най-вече младите и висшистите, сочат данните.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Турската инфлация изненадва с по-рязко от очакваното забавяне
Airbus се опира на опита си с хеликоптери, за да разработи дроновете на бъдещето
Активността в сектора на услугите в Китай се е разширила с по-бавен темп през март
SpaceX се стреми към оценка от над 2 трлн. долара с IPO-то си
Петролът продължи да поскъпва с неяснотата около бъдещото развитие на войната в Иран*
Microsoft ще инвестира 10 млрд. долара в Япония за четири години
Шофьор е в тежко състояние след катастрофа на влизане в Кърджали
Фактори, влияещи на повишението на цените на парното и топлата вода
Трагедия в Ню Йорк: Бебе е убито при стрелба
BA.3.2 "Цикада": Новият Ковид вариант се разпространява по-лесно сред децата
Често срещана грешка с еър фрайъра може да увеличи риска от рак
Най-малко 7 ранени при дерайлиране на влак в Русия
Huawei GT Runner 2 с приятни изненади за участниците и гостите на Sofia Half Marathon 2026
Лудогорец се надъхва за титлата
Контузия на Лука стресна Лейкърс при срамна загуба
Има ли кой да спре Левски към титлата? Историята е категорична!
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Трансферна бомба: ЦСКА продава Лапоухов за 4 млн. долара
Панели за баня – новият хит в интериора
Поверия за ангелската дата 4/4
3 домашни десерта за Цветница
Поверие за късмет на Цветница
Българска изба с рекордни отличия от френския елит
Във Варна отбелязват Международния ден на космонавтиката
КЗП започва засилени проверки по пазарите за Великден
Голяма авария оставя к.к. "Чайка" без вода днес
Условията за туризъм в планините не са подходящи
Спипаха двама с наркотици във Варна
Влак дерайлира у нас заради паднала скална маса
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди
SpaceX направи първата крачка към борсата с конфиденциална заявка за IPO
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението